انواع ماهی های آکواریومی (به همراه تصویر و مشخصات) – فارسی پت

چند نمونه از زیباترین و متداولترین این ماهیان آکواریومی زیبا را به همراه مشخصات و اطلاعات کافی در مورد آنها در زیر آوردهایم. از آنجا که این نوع ماهی ها از ماهی های سازگار با هر نوع آبی در آکواریوم می باشند ، طرفداران و علاقه مندان بسیاری دارند که مایل به داشتن اطلاعات بیشتری از این ماهی زینتی هستند. توجه داشته باشید به مولدین غذای زیاد ندهیم و به اندازهای که غذای اضافی در تانک باقی نماند از وارد کردن شوک دمایی -نوری و یا هر استرس دیگری به مولدین خود جدا اجتناب کنید بعد از غذادهی صبر کنید تا ماهی کامل غذا را خورده و بعد از یک ساعت برقها را خاموش کنیم و صبحها بهتر است با نور طبیعی تانک مولدین روشن گردد.

در این شرایط به ماهی خود تا 48 ساعت غذا ندهید و پس از اتمام این مدت زمان، نخود فرنگی یخ زده شده (پوست گرفته شده) که به عنوان یک ملین طبیعی عمل می کند را به ماهی بدهید. یعنی بارها پیش آمده که یک جفت ماده آماده را درکنار نر آماده دریک آکواریوم انداخته ایم اما به هیچ عنوان باهم جفت نمیشوند مگر استثنا. متأسفانه، آنها با دیگر ماهی آکواریومی به خوبی سازگار نمیشوند و بازی نمیکنند؛ بنابراین بهتر است آنها را به تنهایی یا با سایر گونههای بزرگتر نگهداری کنید.

من همچنین 32 بار والدین را در طول روز با مقدار كم غذادهی میكنم كه با این مقدار غذادهی, دیگر نیازی به سیفون كردن غذای اضافی به دلیل عدم تجمع غذا در كف نمیباشد. هر ۱۰ تا ۱۵ روز باید اقدام به تعویض نصف آب آکواریوم کنیم (بازهم تاکید میکنم آب تعویضی باید آماده باشد) و فیلترها را تمیز کنید. Lernea cyprinacea، معروف به کرم لنگرگاه، یکی دیگر از سخت پوستان است؛ اما آنها می توانند هر ماهی را آلوده کنند. جیره غذایی فرشته ماهی لارو پشه ، کرم توبیفکس و بچه ماهی است ولی از دل گاو ، میگو ، آرتمیا، کرم خونی و …

در آکواریوم با آب گرم تعداد بیشتری از ماهیها را میتوانید نگه دارید؛ ولی تنوع ماهیهایی که در آب سرد دوام میآورند کمتر است. ماهی ها وقتی به سن بلوغ برسند خودشان جفت خود را انتخاب می کنند و قرار دادن دو ماهی نر و ماده در کنار هم کمتر یا طولانی تر نتیجه می دهد . رایج ترین گونه ماهی سردآبی، ماهی گلدفیش است و پس از آن همتای بزرگتر آن، koi یا ماهی کپور قرار دارد.

بعد از اینکه بچه ماهیان کمی بزرگتر شدند (به اندازه حدودا ۱سانتیمتر) میتوان علاوه بر نوزاد آرتمیا از غذای خشک نیز استفاده کرد. ماهی تترا دامن سیاه یکی دیگر از ماهی های صلح طلب هستند که باید به صورت جفت یا در یک گروه بزرگتر نگهداری شوند. آنها بومی تودههای آبی سیاه در جنوب شرقی آسیا هستند. این بیماری انگلی با تولید بیش از حد پوشش مخاطی مشخص می شود که به عنوان یک پوشش مخاطی خاکستری / سفید تا آبی ظاهر می شود. ابتدا ماهی سفید تازه را پس از تمیز كردن كاملاً شستشو دهید و خشك كنید و شكم آن را برشی طولی دهید و با دقت تمام محتویات شكمش را خالی كنید،حال داخل شكم را كاملا بشویید و كمی نمك و آبلیمو بزنید و كنار بگذارید.

شکم بچه ماهیان بعد از خوردن نوزاد آرتمیا نارنجی شده و پر میشود به شکم آنها دقت کنید باید همه آنها شکمی پر و نارنجی داشته باشند. بعد از رسیدن بچه ماهیان به دو ماهگی و سایز یک ونیم بندی میتوان آرتمیا را از وعدههای غذایی حذف کنیم. بعد از انتقال به تانک تخمگذاری شروع به تغذیه مولدین با غذای خشک با کیفیت و میکس دل که خود اقدام به ساخت آن کردید کنید.

به محض شروع شنای آزاد, آنها را به مخزن 5 گالنی كه از آب مخزن والدین پر شده است قرار خواهم داد و آنها را با نوزاد آرتمیا تغذیه خواهم نمود. همچنین ترکیبی از ماهیان گیاهخوار با ماهیهای گوشتخوار و مهاجم، استرسزا است و به هیچ وجه نباید آنها را با همدیگر نگهداری نمود. آنها همچنین نسبت به سایر گونهها تهاجمیتر هستند؛ بنابراین قبل از خرید فلاورهورنها، آکواریوم خود را از نظر ماهیهایی که دارید، در نظر بگیرید. همچنین برای سلامتی ، شادابی و رشد بهتر آنها توصیه می گردد که از وجود تخته سنگ ها و گیاهان مختلف که موجب شادابی بیشتر ماهی می شود، به عنوان تزئینات تانک استفاده گردد.

زیبایی برخی از آنها باعث می شود که به عنوان ماهی زینتی استفاده شوند. از منظر دیگر تکثیر وپرورش ماهیان زینتی میتواند به عنوان حرفهای اشتغالزا، زودبازده، اقتصادی و مفرح انتخاب گردد. رفتار و نوع تولید مثل: گلد فیش جزو ماهیان تخمگذار بوده و در شرایط مصنوعی تکثیر میشود. نه کم ونه بیشتر اگرغذادهی کم باشد لاروها رشدنخواهندکرد واگر زیاد باشد.بزودی درآکواریوم لاروها تلف میشوند وباعث بالارفتن آمونیاک آب و تلفات لاروها میشود. در این هنگام روزانه با غذاهای مقوی روزی ۳ بار غذادهی میشوند و مرتب آب آکواریوم آنها را سیفون میکنیم آب سالم و تازه ماهیان را تحریک به تخمریزی میکند.

2. گروه دوم: ماهیان زرنگ و راحت؛ که از نظر تغذیه حساسیت بیشتری نسبت به ماهیهای نوع قبل دارند ولی به ویژگیهای خاص فیزیکی و شیمیایی نیازی ندارند. 3. گروه سوم: دسته سوم ماهیانی هستند که به شرایط خاص فیزیکی و شیمیایی آب نیازی ندارند ولی به لحاظ تغذیه به نگهداری و مراقبت زیادی نیاز دارند. آنجل مونو ها بسیار اجتماعی هستند و باید به صورت دسته های چهار الی پنج تایی نگهداری گردند؛ اگر یک الی دو عدد از آن ها را بصورت انفرادی نگهداری نمایید، احتمال دارد پس از مدت زمان کوتاهی پرخاشگر گردند. این ماهی بسیار زیبا باید در کنار ماهیان صلح جو زندگی کند و با ماهیان جنگجو سر سازش ندارد.

بهترین کار ممکن، قراردادن ماهیان با شرایط زیستی یکسان و یا خیلی نزدیک به هم از نظر دما، میزان اسیدیته محیط، درجه سختی آب، شدت تابش نور و ویژگیهای رفتاری (آرام یا مهاجم و درنده) با یکدیگر میباشد. تغییر سختی و پ هاش روی تخمها اثر سو ندارد چراکه هردو یک دما و یک سختی رادارند. نکته: سختی آب برای تکثیر این ماهی بین ۵ تا ۸ قابل قبول میباشد. تعیین جنسیت انجلها برای مبتدیان کمی مشکل است ولی معمولاً نر و مادهها از روش زیر قابل تشخیص است. معمولاً زندگی در یک گروه را ترجیح می دهد و شخصیت صلح طلبی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید