اورانیوم – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

کانسنگ ها در مرز بین زون های اکسید شده و احیایی در داخل ماسه سنگ تشکیل شده اند و در مقطع عرضی بصورت هلالی یا رول مانند دیده می شود. در صورتی که عناصر اصلی سنگهای مزبور دارای کیفیت و خواص متفاوت باشند (مثلاً برخی عناصر سیلیسی و برخی نیز آهکی باشند و یا عناصر سازنده سیلیسی و زمینه یا سیمان آهکی باشد)، عمل برش با اشکالاتی مواجه خواهد بود. در صورتی که عناصر کنگلومراها از قطعات آهکی بوده و زمینه سیمانی آنها نیز آهکی باشد و بین رنگ قطعات و سیمان زمینه تباین مناسبی وجود داشته باشد، این گونه کنگلومراها ایده آل تر خواهند بود.

سنگ تورمالین : سنگی متبلور به رنگهای زرد ، سرخ ، بنفش که معادن آن در برزیل و برمه و آمریکا و سیبری وجود دارد. این ترکها به مرور زیادتر شده تا اینکه موجب افتادن تمام و یا قطعه ای از سنگ نما می گردد. وزن مخصوص عبارت است از وزن سنگ به وزن آ ب هم حجمش یا به عبارت دیگر ، زن واحد حجم سنگ که به نسبت وزن واحد حجم سنگ خشک نسبت وزن واحد حجم آب سنجیده می شود.

اما با این وجود به هرحال سنگی است که توسط دست بشر ساخته شده است و از دوام و درخشش کمتری نسبت موزانایت برخوردار است. تا قبل از سال 1963 میلادی تصور می شد که رنگ سبز آن فقط بخاطر وجود کروم است تا اینکه معدنی از آن در برزیل یافت شد که وانادیوم نیز در آن مشاهده می شد. دارای بافت درشت دانه با پلاژیوکلاز های چند میلی متری ، هورنبلند سبز و سالم و بیوتیت و کوارتز خیلی کم بوده و طول فلدسپات ها گاه به بیش از چند سانتیمتر میرسد . فراوانترین سنگ های آتشفشانی که دارای کانی های رنگین زیادی است.

این سنگ ها که سنگ های آتشفشانی نیز نامیده می شوند، 90 تا 95٪ از حجم پوسته زمین را تشکیل می دهند. ریز بوده که با نام های میکروگرانیت ، میکرودیوریت ، میکروسینیت نامگذرای می گردند. وقتی سنگ با مایع صفراوی مخلوط میشود، مسیر جریان خروج مایع صفراوی از کیسه صفرا را مسدود میکند. در هنگام غوطه وری ممکن است همه فضاهای خالی سنگ از آب انباشته نشوند.یا سنگهایی که کانیهای رسی را در مجموعه خود دارند به دلیل اینکه رس تورم زا است هنگام جذب آب راه نفوذ آزاد آب مسدود می شود. زردی: اگر سنگ کیسه صفرا، کیسه صفرا را ترک کرده و در مجاری صفرا گیر کند، ممکن است راه عبوری از صفرا به روده را مسدود کند.

یشم بنفش چاکرای تاج (هفتم)، چشم سوم(ششم) و ستاره روح (کف پاها) را تقویت و به فرد در تنظیم ناحیه هاله فرد و افزیش بصیرت کمک می کند. رنگها هر کدام زیبایی و جلوه ای خاص به اشیاء می دهند و مسلماً بشر در انتخاب خود، علاوه بر استحکام، خاصیت و سهولت کاربرد، به ظاهر امر نیز توجه خاص مبذول می دارد. سنگهای مورد استفاده برای مصارف خاص صنعتی به صورت زیر تقسیم بندی می شوند.

اگر ماگما به آهستگی و در اعماق زمین سرد شود، اندازه ی بلورهای کانی های تشکیل دهنده ی آن یکی و درشت می شود. این نوع سنگها که از متامورفیسم سنگهای آهکی اولیه حاصله شده اند، بر حسب درجه متامورفیسم و رشد کریستالها، ممکن است سنگهای تزئینی مختلفی را با نامها و بافتهای متفاوت ریز و درشت تشکیل دهند. مرمریت درشت بلور، سفید یا خاکستری روشن تا کرم اصطلاحاً “سنگ چینی” می نامند. در این خصوص معمولاً رنگهای روشن بر رنگهای تیره و کدر برتری دارند.

برای اولین بار یکی از شیمیدان و فیزیکدان های انگلیسی متوجه شدند الماس ها هنگامی که با نمک رادیوم پوشانده شده باشد، رنگ آن ها به سبز تیره نیز تغییر خواهد کرد. به علت رنگ سبز زمرد این گوهرسنگ چاکاری چهارم یعنی قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. در این دسته بندی از سفید ترین رنگ موجود در جهان هستی، سنگ هایی مانند سنگ تراورتن عباس آباد و یا تراورتن دره بخاری تا کرم ترین رنگ که کمی به بژ و یا نزدیک به شکلاتی متمایل جای می گیرند. سنگهای تزئینی از نظر سنگ شناسی به یکی از گروههای سنگ آذرین، دگرگونی و یا رسوبی اختصاص دارند و شامل انواع مرمر، مرمریت، چینی، کنگلومرا، تراورتن، ماسه سنگ، گرانیت، دیوریت، گابرو و بعضی موارد کم اهمیت تر می باشند.

تخلخل در اثر نفوذ آب باران به داخل حفره های سنگ (این حفره ها خود غالباً تحت اثر شیمیایی محلولهای طبیعی بر روی بعضی از کانیهای موجود در سنگ به وجود می آیند) و انجماد آن بیشتر می شود. اکثر در معادن، یک قشر رویه نامرغوب باران اسیدی خورده وجود دارد که باید به علت روشن نبودن فصل مشترک قسمت رویی را حذف کرد. گرانیت های روشن ، قرمز و صورتی، به دلیل رنگ خود بسیار با ارزش هستند. دانه های ریز یا متوسط دارند، وزن مخصوص متوسط و رنگ روشن و مصارف راهسازی دارند. به سنگ هایی که در اثر سرد و منجمد شدن گدازه های آتشفشانی (ماگما) تشکیل می شوند، سنگ های آذرین یا سنگ های آتشفشانی می گویند.

این سنگ ها معادل آتشفشانی سنگ های گرانیتی می باشند. سنگهای آتشفشانی شامل سریهای تولئیتی، کالکوآلکالن، آلکالن و شوشونیتی می باشند. حجم اصلی این سنگ ها را فلدسپار به ویژه فلدسپات آلکالن تشکیل می دهد که به صورت فنوکریست و خمیره سنگ یافت می شود. سری تولئیتی از نظر سدیم و پتاسیم و دیگر عناصر آلکالن و همچنین عناصر خاکی نادر و سیلیس غنی می باشد که در مناطق سازنده و در داخل صفحات و گاهی در مناطق در حال فرورانش یافت می شوند. قسمت اعظم سنگ از شیشه تشکیل شده و گاهی حالت جریانی دارد که بافت شیشه ای جریانی می گویند.

بلورهای سنگ و شیشه به حالت دم پرستویی و حاصل سرد شدن یا تبلور سریع می باشند. بطور کلی سرباره های کوره بلند آهن و حاصل از ذوب مس و قلع را نیز میتوان در عملیات راهسازی استفاده کرد. الف: کاربرد سنگ بطور درجا که عمدتاً استفاده از آن به عنوان تکیه گاه که بطور کلی در احداث سدها یا در احداث بناها و پلها است. میزان اشباع شدن سنگ در شرایط عادی بستگی به توپری سنگ و تفاوت وزن مخصوص حقیقی آن دارد یا به عبارت دیگر به درجه پوکی سنگ بستگی دارد.البته چنانچه سنگ در زیر ارتفاعی از آب قرار گیرد ( مانند زیر مخزن سد ) درجه اشباع آن افزایش خواهد یافت و می تواند تا صددر صد اشباع گردد.

سنگها دارای پوکی متفاوتی هستند و بطور کلی سنگهای دگرگونی نسبت به سنگهای آذرین پوکی کمتری دارند و سنگهای رسوبی درجه پوکی بیشتراز سنگهای آذرین دارند. پوکی عبارت است از نسبت حجم فضای خالی به حجم کل سنگ که که به درصد بیان می شود. طی این عمل جراحی، تنها یک برش کوچک ایجاد میشود و در نتیجه فقط یک جای زخم بر روی بدن بیمار باقی میماند که آن هم به سختی دیده میشود. در کوله سیستکتومی باز، یک برش بزرگ در شکم ایجاد می شود. بررسی تاریخچه صنعت سنگ ایران حاکی از آن است که این صنعت سیر تحول بسیار کندی را تجربه کرده، طوری که برش و سایش سنگ و خدمات مربوطه (بارگیری و تخلیه سنگ) تا سال ۱۳۴۵ با استفاده از تکنولوژیهای ساده به حیات خود ادامه داده است.

لازم به توضیح است که برش و سایش گرانیت ها، در مقایسه با سنگهای آهکی بسیار مشکل تر و هزینه برتر بوده، به طوری که فقط دیسکها و سنگ سابهای ویژه قادر به برش و سایش آنها می باشند. از کاربردهای آن نیز می توان به استفاده از آن در لابی هتل ها، واحدهای تجاری شیک و نمای داخلی ساختمان اشاره کرد. مرمریت ها و گنیس ها، دو نوع از سنگهای دگرگونی هستند که استعمال آنها به عنوان یک سنگ تزئینی و نما، مناسب می باشد. این وزارت نگاشته است که طی ۲ ماه گذشته هزاران تُن سنگ تالک به خارج صادر گردیده و حدود صد میلیون افغانی در آمد بدست آمده است.

همچنین این گوهر به عنوان سنگ ماه تولد آبان نیز مشهور است. در جذب موفقیت و کمک به رسیدن به خوشبختی اثرگذار است. همچنان این نوع معدن در منطقه تاواخ نیز موجود است. در ایران معادن اسفند و تلنگویه سیرجان، ده رستم کرمان، آب باریک، ،زرشهر، عباس آباد جلفا و چند معدن دیگر از جمله معادن بالقوه در کشور می باشند. سنگها از نظر مقاومت در برابر یخبندان به ده درجه از 10 الی 500 درجه تقسیم می شود. در این مقاله سعی شده است تا به صورت کامل فواید سنگ پا برای بدن بیان شود. قیمت سنگ پا وابسته به ویژگیهای آن متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید