دکتر مجید حقیقت – متخصص کلیه و مجاری ادراری

همچنین امکان قرار گرفتن سنگ درون مثانه و یا مجاری ادراری افراد نیز وجود دارد. حذف کامل کلسیم حتی می تواند احتمال ایجاد شدن سنگ های کلیه را بالا نیز ببرد. در مورد بقیه مثل فسفات یا اگزالات، احتمال تشکیل سنگ با دیدن آن در ادرار قوت می گیرد. چاقی سطح اسیدیتهی ادرار را تغییر میدهد و موجب ایجاد سنگ کلیه میشود. عواملی همچون کم آبی بدن، چاقی، جراحی بای پس معده، بیماری های التهابی روده، رژیم غذایی با سطح بالای پروتئین، نمک یا گلوکز یا مصرف برخی داروها مانند دیورتیک تری آمرن، داروهای ضد تشنج و آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم بر ایجاد سنگ کلیه اثرگذار می باشند.

استفاده از درمان هایی نظیر سنگ شکنی برون اندامی (ESWL) و اورتروسکوپی فایده ای نداشته و لازم است از روش تاثیرگذار تری استفاده کرد. دمای لازم از ۸۰ درجه تا ۴۰۰ درجه بسته به دستور العمل مایع کوتینگ متغیر است زمان حرارت دهی هم همینطور. شکل ورقه ورقه ای ذرات تالک سوسپانسیون جامدات در قوطی را بهبود بخشیده و به چسبندگی رنگ مایع به دیوار بدون شکم کردگی (sagging) کمک می نماید. علائمی نظیر درد شدید و متناوب در پهلو، پشت و پایین تر از سطح دنده ها (ممکن است به پایین شکم نیز منتقل شود)، ادرار بدبو و تیره، ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای، سوزش ادرار، احساس نیاز به دفع مداوم ادرار، تب و لرز و کم شدن حجم ادرار همگی از علائم سنگ کلیه می باشند.

در چنین شرایطی ممکن است شما در یک طرف کمر یا شکم خود احساس درد داشته باشید. شاید شما هم شنیده باشید که مرد هفتاد ساله ای به خاطر سنگ مجاری ادراری به اتاق عمل بیمارستان رفت و با 48 سنگ که از مثانه او خارج شد، از اتاق عمل بیرون آمد. به همین خاطر در خرید الماس باید با یک متخصص مشورت کنید و از خوش تراش بودن آن مطمئن شوید.

اما در این میان، سنگ هایی هستند که می توانند اشعه ایکس را از خود عبور بدهند وبه همین خاطر عکسشان به جای این که به شکل سایه باشد، به شکل یک منطقه شفاف و روشن تر از بقیه بافت ها از آب درمی آید؛ مثل استخوان ها که در عکس رادیـــولوژی نسبت به عضــلات شفاف تر دیــده می شوند. سنگ های سیستئینی سایه شان کمرنگ تر از بقیه سنــگ هاست، به طوری که رادیولوژیست ها به نمای این نوع سنگ ها نمای شیشه مات می گویند. این نوع سنگ ها که «استرووایت» نام دارند، مصرف آب زیاد و ادرار بیشتر باعث دفعشان نمی شود (برخلاف بقیه سنگ ها) و با وجودی که علتشان عفونی است، با مصرف آنتی بیوتیک هم درمان نمی شوند و تنها راه خلاصی از آنها جراحی است.

ممکن است زمانی به شکل سنگ در کلیه شما در آید که ادرار فرد حاوی اسید زیادی باشد. از دست دادن ناگهانی وزن ممکن است منجر به شکل گرفتن سنگ های اسید اوریک شود. این همه سنگ، آدم را یاد سنگریزه های کنار دریا می اندازد که ناخودآگاه وسوسه اش می کنند تا موقع قدم زدن در ساحل، یکی یکی آنها را بردارد و در شکل و اندازه شان دقیق شود. اگرچه حرکت سنگ کلیه دردناک است اما زمانی که به موقع تشخیص داده شود باعث آسیب جدی برای فرد نمی گردد.

به دلیل ساختار فیبری بهم پیوسته آن است و از همین رو بسیار دیده شده است که در ساخت اجسام و وسایل مانند دسته خنجر، چاقو و غیره در طی سالیان متمادی استفاده شده است زیرا این ویژگی باعث افزایش درجه سفتی آن و مقاومت نفریت در مقابل ضربه می شود. بر اساس اعتقاد سنگ ماه تولد فروردین(یاقوت سرخ) باعث افزایش سلامتی، موفقیت در انجام کارها و کسب ثروت می شود و از همین رو داشتن آن را همراه خود توصیه می کنند. جراحی غده پاراتیروئید که در بسیاری مواقع پرکاری این غده باعث ایجاد سنگ کلیه است. ممکن است یک سنگ در زمان خروج از کلیه گیر کند.

آنزیم لاکتاز لاکتوز موجود در شیر را به گلوکز و گالاکتوز تجزیه می کند. البته در خبرها چیزی از جنس سنگ ها و تجزیه شیمیایی آنها نیامده بود و فقط ذکر شده بود که این سنگ ها بین یک تا 2/5 سانتی متر قطر داشته اند. 1- دفع کریستال در ادرار: البته بعضی کریستال ها مثل کریستال های سیستئین یا استرووایت، به هر مقدار که در ادرار باشند، غیرطبیعی اند و حضور انها در ادرار نوعی دفع سنگ محسوب می شود.

برای تسکین ورم و درمان سریع، احتمالا پزشک لوله باریک دیگری به نام استنت در خروجی ادرار کار می گذارد. خوردن داروهای مسکن غیرنسخه ای طبق مشورت با دکتر و داروهای نسخه ای شل کننده عضلات میزنای راه دیگری برای تسکین این درد است. اگر از پایین بودن سطح کلسیمتان نگران هستید، بهتر است پیش از مصرف مکملهای کلسیم با پزشک مشورت کنید. از گوشت های سفید و کم پروتئین استفاده کنید. اما به عنوان یک اصل کلی همه می دانیم که نوشیدن مایعات بیشتر، حتی تا 12 لیوان آب در شبانه روز- طوری که مجبور شویم شب ها هم برای رفتن به دستشویی بیدار شویم – مفید است، چرا که باعث رقیق شدن ادرار و کم شدن خطر تشکیل سنگ در افراد مستعد می شود.

2- نوع زندگی ای که معمولاً در شهرهای صنعتی رواج دارد، مثل رژیم غذایی پرچربی، مصرف پروتئین حیوانی و قند زیاد و فیبر و پروتئین گیاهی کمتر و همین طور مصرف زیاد سدیم (نمک طعام) و تحرک کم هم از عوامل خطرسنگ سازی محسوب می شود. گدازه ای که گاز فراوان دارد، در سطح زمین به طور سریع سرد شود، بافت سوراخ دار ایجاد می کند که سنگ پا نمونه ای از آن است. برای این کار،ابتدا کیک زرد را طی فرایندی شینیایی به ماده جامدی به نام هگزافلوئورید اورانیوم( uf6 )تبدیل میکنند که بعدازحرارت داده شدن در دمای حدود64درجه سانتیگراد به گاز تبدیل میشود.

ادرار باید بیرنگ یا زرد روشن باشد. یکی دیگر از فواید سنگ پا از بین بردن بخش های قهوه ای یا زرد رنگ پوست است. اگر از جمله افرادی هستید که به سلامت پوست خود اهمیت میدهید و میخواهید پوست درخشان و شفافی داشته باشید بهتر است با مقاله فواید سنگ پا همراه ما باشید. آیا با انواع سنگ کلیه آشنا هستید؟ آیا می دانید جهت رفع درد انواع سنگ کلیه چه کارهایی باید انجام دهید؟ همچنین ممکن است یک سنگ بدون هیچ درد و توقفی به وسیله جریان ادرار از بدن شما خارج شود و نیاز به هیچ اقدام درمانی خاصی نداشته باشید.

به مدت 4 الی 6 هفته، میتوانید منتظر بمانید تا سنگ به همراه ادرار خارج شود. روش های مختلفی برای جراحی و خارج کردن این سنگ ها وجود دارد که مناسب ترین آنها در این مورد خاص، سنگ شکنی از راه پوست است. اگر از ظاهر سنگ ها خارج از بدن بگذریم و بخواهیم آنها را وقتی هنوز در داخل بدن و در مجاری ادراری مان حضور دارند تماشا کنیم، باز هم تفاوت هایی را بین آنها می بینیم.

آقایانی که دچار سنگ های مثانه می شوند، به احتمال قوی، یک مشکل زمینه ای دارند. به این ترتیب، غلظت ادرار بیشتر می شود و احتمال رسوب یون های موجود در آن بالا می رود. رسوب بعضی یون های ادرار در این منطقه باعث می شود سنگ هایی به شـکل چند شاخه درست شود. بافت آن از نوع آشکاربلورین است و بیشتر از فلدسپات پتاسیم دار، پلاژیوکلاز سدیم دار و کوارتز درست شده است. این مشکل بیشتر مواقع زمانی بروز می یابد که ادرار غلیظ گردد و مواد معدنی فرصت داشته باشند تا کریستالیزه شده و به یکدیگر متصل گردند.

در این حالت، سیستین (اسیدی که به طور طبیعی در بدن تشکیل می شود) از کلیه وارد ادرار می شود. و از این طریق دوربین وارد سیستم می شود. شما می توانید جهت خرید قرص نفروویت از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید . شما می توانید جهت خرید قرص دفع سنگ کلیه از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید . یکی از رایج ترین انوع سنگ کلیه سنگ کلیه کلسیمی است که در کلیه بیماران شکل می گیرد.

با توجه به تنوع شکل و جنس سنگ ها می شود حدس زد که علت ساخته شدن هر کدام، با دیگری فرق دارد و چون علت متفاوت است، درمان های متفاوتی برای هرکدام وجود دارد. نوعی بیماری ژنیک وجود دارد که تنها علامتش همین دفع سیستئین و ساخته شدن سنگ های سیستئینی است. چنانچه سنگ دفع نشود. سی تی اسکن می تواند به پزشک کودک کمک کند تا موقعیت و اندازه دقیق سنگ را پیدا کند. ✅مصرف زیاد کلسیم و ویتامین دی پیشنهاد نمی شود مگر اینکه پزشک معالج سنگ های کلیه شما مصرف آن ها را پیشنهاد کند. سنگ کلیه در بین کودکان نارس و در افراد 20 تا 50 ساله بیشتر دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید