دیدن ماهی در خواب چه تعبیری دارد؟

وی با اشاره به اینکه کمک صیادان و سازمان شیلات در تکثیر طبیعی آبزیان در کنار ساحل بازدهی بیشتری نسبت به رهاسازی بچهماهی در رودخانهها دارد افزود: حفظ گونههای بومی و اقتصادی در حال انقراض ماهی ها، کاهش هزینههای تکثیر مصنوعی، جلوگیری از تک گونهای شدن جمعیت ماهیان، تولید بچه ماهیانی مقاومتر نسبت به شرایط محیطی و افزایش میزان درصد بازماندگی آنها از مزایای تکثیر طبیعی ماهیان آزاد است. فیله اوزون برون تولید شده در شرکت فیله شمال در بسته بندی های ۲۰۰ گرمی تولید و عرضه می شود.

طعم این ماهی ها ، بسته به این که در آب های شیرین بوده یا شور ، کمی متفاوت می باشد . طبیعت بسته خزر آن را منزلگاه جانوران و گیاهان منحصربهفردی کرده است، اما در عین حال موجب شده تا در مقابل آلودگیهای کشاورزی و صنعتی و نفتی بسیار آسیبپذیر باشد. ایجاد شرایط مناسب داخل آکواریوم و همچنین تغذیه مناسب مولدین قبل از جفتگیری از مهمترین عوامل در یک تکثیر موفق است. رودخانهی چشمه کیله تنکابن در مازندران محل اصلی مهاجرت و صید مولدین برای تکثیر مصنوعی اینگونه با ارزش است که کارشناسان شیلاتی با فرا رسیدن فصل پاییز با استقرار در این رودخانه ماهیان مولد را که برای تخمریزی به مصب رود و سواحل نزدیک میشوند صید و برای تکثیر به مجتمع تکثیر ماهیان شهید باهنر کلاردشت میبرند.

در سالهای اخیر با تلاش کارشناسان شیلاتی جمعیت آنها افزایش یافت و از فهرست ماهیان در حال انقراض خارج شد. با توجه به اینکه بخش عمدهای از غذای ماهیان را مواد پروتئینی تشکیل میدهد، لذا مواد دفعی آنها دارای یون آمونیوم میباشد که در صورت افزایش میزان آن در آب میتواند باعث مرگ ماهیان گردد. مشخصات اصلی این ماهی همانند دیگر آزادماهیان می باشد ، لکه یا خالهای تیره نامنظم به شکل ضربدر بر روی قسمت فوقانی و اطراف بدن ماهی مشاهده می شود این ماهی دارای دهان انتهای بزرگ و دندان ها به سمت بالا رشد یافته است .

وجود این دو ماده معدنی در کنار هم به حفظ استحکام استخوان ها و دندان کمک می کند. در مقایسه با آب شیرین محیط دریایی برای پرورش آزاد ماهیان دارای مزیت هایی است. هم­ چنین پلاسمای سمینال در فیل ­ماهی و اوزون برون به ­ترتیب دارای 0/27±1/45، 0/29±1/49 گرم در دسی ­لیتر پروتئین بود. آنها همچنین نسبت به سایر گونهها تهاجمیتر هستند؛ بنابراین قبل از خرید فلاورهورنها، آکواریوم خود را از نظر ماهیهایی که دارید، در نظر بگیرید. به نظر می رسد که دیمیلین در برابر شپش ماهی موثر است. این مراحل شامل تولید مثل انتخابی، شکفتن تخم، و تغذیه قبل از رهاسازی در دریاست.

محمد زاده مدیر کل شیلات مازندران، اما میگوید: تولید بچه ماهیانی مقاومتر نسبت به شرایط محیطی برای افزایش میزان درصد بازماندگی آنها در دستور کار شیلات است. خانوادۀ آزادماهیان، در ایران پنج جنس و شش گونه را دربر می گیرد. دورۀ پرورش تخم ها حدود پنج هفته تا پنج ماه است. به طور طبیعی، ماهی آزاد هورمون رشد را فقط در بافت های خاص، و در زمان های خاصی از سال ترشح می کند، اما ماهی آزاد حاصل از انتقال ژن (ترانس ژنیک)فاقد چنین محدودیتی است و در یک سال به طور متوسط پنج برابر بزرگ تر از دیگر ماهیان آزاد هم سنش می شود.

به هر حال در مقایسه با سایر ماهیهای آکواریومی، میتوان گفت که واقعا اسکارها میدانند که چکار می کنند. با این حال آب دریا واجد اکسیژن محلول کمتری درمقایسه با آب شیرین اشباع از اکسیژن میباشد البته این ضعف بافراوانی و قابلیت دسترسی آب شور که تغیرات دما دران ناچیز است و همچنین مزیتهای دیگر جبران میگردد. به عنوان مثال آبهای دریایی از نظر آلودگی دچار مشکلات بسیار کمتری نسبت به آبهای شیرین هستند و از لحاظ میزان آب مورد نیاز هیچ گونه محدودیتی ندارند.

برای خرید ماهی تازه و استفاده از خواص بی نظیر هر کدام کافیست کمی با انواع ماهی آشنایی داشته باشید تا به راحتی ماهی مد نظر خود را پیدا کرده و آن را خریداری کنید. روش تشخیص ماهی سالمون و قزلآلا و اینکه کدام ماهی خوش طعمتر است، کاملا به ذائقه افراد بستگی دارد. روش دیگری برای کسانی که دوست ندارند از مواد شیمیایی استفاده کنند این است که به تدریج درجه حرارت در آکواریوم را تا حدود 85 درجه فارنهایت بالا ببرید و تا دو هفته آن را حفظ کنید. روش جدیدی در تولید اسمولت ابداع شده که شامل سازگاری اسمولتها به آب شور درخارج از فصل طبیعی است.

دیدن ماهی در خواب، اگر تعداد آنها مشخص و قابل شمارش بود به زن و اگر تعداد آنها بیشمار و نامشخص بود به مال و غنیمت تعبیر میشود.اگر ماهی زنده باشد به کنیز یا دختر باکره تعبیر میشود. اما نکتهای که در این بین قابل توجه است اینکه حجم بسیار زیادی از این بچه ماهیان پیش از اینکه به دریا برسند به دلیل آلودگی رودخانهها و عوامل طبیعی مانند شکار توسط بقیه آبزیان تلف میشوند موضوعی که به گفته مدیر کل شیلات مازندران حتی اگر ۱۰ درصد این بچه ماهیان سالهای آینده در تور صیادان استان قرار بگیرند، سرمایه گذاری تکثیر مصنوعی توجیه اقتصادی دارد.

هر ساله شیلات با کمک نیروی انتظامی در این رودخانه مستقر و تمامی ماهیان آزاد را صید و در شرایط خاصی به مرکز تکثیر شهید باهنر کلاردشت منتقل و تعداد قابل توجهی لارو ماهی آزاد تولید و در رودخانههای مازندران رها سازی میکند. ماهیان آزاد دارای بدنی کشیده و دوکی شکل هستند و خالهای تیره نامنظم به شکل ضربدر بر روی قسمت فوقانی و اطراف بدن ماهی مشاهده میشود این ماهیان جزء گونههای سرد آبی میباشند و خاویاری درشت و نارنجی مایل به قرمز بلوری دارند حداکثر مسافت مهاجرت ماهی آزاد دریای خزر در حوضهی جنوبی این منبع آبی ۷۰ کیلومتراست.

جالب این که گاهی دیده می شود که جفتی که چندین بار با موفقیت تخمریزی نموده اند در یکبار تخمریزی همه تخمها و یا نوزادها را می خورند.نوزاد گوشواره آبی یا آرتمیا بهترین و مناسب ترین غذا برای آنها در شروع تغذیه است و کمی که بزرگتر شدند دافنی یا خاکشر آبی را به خوبی می توانند بگیرند و بخورند. با مهاجرت ماهی آزاد به بالادست رودخانه، رنگ آن ها به سبز، صورتی، و آبی تغییر می یابد و اندازه آن ها بزرگ تر می شود. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همسو با افزایش قیمت ها در تمام بازار ها قیمت ماهی نیز در ماه های اخیر رشد چشمگیری داشته است به طوری که حتی ماهی قزل آلا که به نسبت خرید آن به صرفه بوده است نیز این روزها با قیمت های نجومی خرید و فروش می شود.

پرورش ماهی آزاد. ماهیان آزاد به طرز فزاینده ای در قفس پرورش داده می شوند. وقتی ماهی آزاد جفت شد، ماهی ماده منفذ تناسلی خود را بیرون آورده و روی بستر رودخانه قرار می دهد و تخم های نارنجی رنگ خود را، که حدود شش میلی متر قطر دارند، روی بستر رودخانه قرار می دهد تا نر آن ها را بارور کند. ماهی آزاد به طور معمول در آب های شیرین به دنیا می آید، سپس به اقیانوس ها و دریاها رفته و دوباره برای تخم گذاری به آب های شیرین باز می گردد. همچنین سهولت دسترسی به آب دریا مزیت عمده پرورش در این آبها به حساب میاید.همچنین متغیرهای فیزیکی و شیمیایی در آب دریا تغیرات بسیار کمی را تحمل نموده وبه واسطه ظرفیت بافری خود که ناشی ازوجود املاح نمک محلول است تقریباً وضعیت تثبیت شده ای را دارا می باشد.

محمدی کارشناس شیلات نیز با اشاره به تلف شدن برخی بچه ماهیهای آزاد هنگام رها سازی گفت: در تکثیر مصنوعی و رهاسازی بچه ماهیها اگر دمای آب و مقدار املاح آن در نظر گرفته نشود، جزء تلفات زیاد نتیجهای حاصل نخواهد داشت. از آنجایی که آنها ماهیهای بچهزائی هستند، بسیاری از علاقهمندان فقط با یک تهیه ماهی از آن در آکواریوم خود استفاده میکنند که میتواند به سرعت به ماهیهای زیادی تکثیر شود.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، ولی اله محمدزاده مدیر کل شیلات مازندران با بیان اینکه این اداره کل سالانه ۹۵ میلیون قطعه بچهماهی را تکثیر و در رودخانههای منتهی به دریای خزر رهاسازی میکند ،گفت: متأسفانه به دلیل آلودگی بیش از حد آب و یا کمآبی رودخانهها بسیاری از این بچهماهیان امکان ورود به دریا را پیدا نمیکنند. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، ماهی آزاد دریای خزر، یکی از انواع ماهیان نادر و کمیاب استخوانی و با اهمیت زیاد اکولوژیکی و شیلاتی در حوضهی جنوبی دریای خزر است که در معرض خطر انقراض قرار دارد.

غذای اصلی ماهیان بالغ شامل شگ ماهیان کوچک ، کیلکا و ماهیان پهلو نقره ای و شاه ماهیان جوان ( از خانواده شگ ماهیان ) می باشد . رنگ طبیعی آن ها نقره ای، و دارای تعداد اندکی نقطه است، اما در فصل تخم ریزی رنگ آن ها تغییر می کند. در حدود ۲سالگی، پوست آن ها نقره ای می شود و به آن ها سمولتمی گویند. ماهی مرکب یکی از ماهیان بی مهره خلیج فارس می باشد که هر ساله صد ها تن از این ماهی ارزشمند توسط صیادان صید و بعد از عمل آوری در شرکت های فرآوری بصورت کامل یا فیله شده به کشورهای دور یا نزدیک صادر می شود .

حداقل تانک مورد نیاز برای یک جفت انجل ۶۰ لیتر میباشد ولی در صورتی که تانک بزرگتری در اختیار دارید از انها دریغ نکنید زیرا انجل ها در تانک های بزرگ هم رشد بهتری داشته و هم احساس امنیت بیشتری میکنند مخصوصا اگر تانک را به صورت گیاهی و صخره ای دکر بندی کنید که بسیار هم مورد علاقه انهاست. مزارع دریائی نوین که در سطحی گسترده استقرار یافته اند مجبور به استفاده فزاینده از کرجیهای بزرگ و سایر تجهیزات مانند محلهائی برای عبورومرور پرسنل ً، سیستمهای غذا خوری خودکار ونیز مخازن نگهداری غذا ومحل سکونت پرسنل هستند.چنین مزارعی به وسیله قایقهای ویژه سرویس دهی میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید