سنگ کلیه در حالب

بعد از اين درمان ممكن است چند روز يبوست بگيريد كه با ملينهای مناسب رفع مي شود. ۱- درمان یبوست: یبوست بیمار حتماً باید رفع شود. اگر دارای سنگ بیلی روبین شده باشید ، باید به دنبال درمان دیگری باشید . روستا دارای دو رشته قنات است، که میتواند آب روستا را تامین کند، اما 22 سال است لایروبی نشده و در حال تخریب است، اگر آب قنات نباشد کل مردم روستا درگیر خواهند شد، البته تاسیسات جدید آب هم برای روستا در سال 92 اجرا شده، مخزن آماده و لولهکشی هم در همان سال 92 اجرا شده، اما با وجود پیگیریهای مداوم تاکنون آب به مخزن هدایت نشده است.

اما اگر کبد، کلسترول بیشتری نسبت به آنچه که صفرا می تواند حل کند، ترشح کند، ممکن است کلسترول اضافی، تشکیل کریستال و درنهایت سنگ دهد. در گرم مزاجان هم اگر حرارت بیمار بسیار بالا بود می توان از سهم خنکی بیشتری استفاده کرد یا فقط از خنکی استفاده کرد. اگر چه با رایج شدن جرّاحی های لاپاراسکوپیک و استفاده از بی حسّی موضعی به جای بیهوشی؛ عوارض عمل جرّاحی به حدّاقل رسیده است؛ اما اگر فرض کنیم تمام مشکلات ناشی از عمل جرّاحی هم کنترل شود؛ بیمار تا مدّت ها از عوارض ناشی از فقدان یک عضو بدن خود رنج خواهد برد که از جمله آنها می توان به اسهال های صفراوی اشاره کرد که گاه تا چند سال پس از جرّاحی؛ بیمار را آزار می دهند.

با این روش حتي اگر سنگها دفع نشوند تا مدتي درد كيسه صفرا نخواهید داشت. جالب اینجاست که بر اساس منطق طب سنتی هم بلغم خلطی است که می تواند باعث کاهش حرکات دودی دستگاه گوارش (و از جمله کیسه صفرا و مجاری صفراوی) شود که این امر زمینه ساز تشکیل سنگ های صفراوی است، مضاف بر اینکه چنین فردی سطح بالاتری از کلسترول را هم در صفرای خود خواهد داشت. این نکته در تحقیقات اخیر هم ثابت شده است؛ چرا که گفته می شود که اغلب بیماران مبتلا به سنگ صفرا را بانوان چاق و دارای شکم بزرگ، چند شکم زاییده و با سن بالای ۵۰-۴۰ سال تشکیل می دهند که طبیعتاً بیماری با چنین خصوصیاتی به احتمال قوی دارای درجاتی از غلبه سردی (و به خصوص بلغم) خواهد بود.

بنابراین به همان دلیل که لازم نیست از افراد عادی و غیر بیمار، سونوگرافی به عمل آورد (با آنکه ممکن است بسیاری از آنها دارای سنگهای صفراوی باشند)؛ بیماری که علایم او کاملاً بهبود یافته است نیز به انجام سونوگرافی نیازی ندارد. این نکته را به یاد داشته باشید اگر سونوگرافی های بعدی نشان داد که تعداد سنگ ها بیشتر شده نگران نشوید چراکه درواقع این افزایش تعداد به دلیل خرد شدن سنگهاست.

اگر سونوگرافی قطعی نیست – یا اگر پزشک فرزند شما در مورد آن سؤال دارد – ممکن است ما از عکس ساده شکم ودر موارد نادری از سی تی اسکن کمک بگیریم. سنگ صفرا می تواند لوله هایی را که صفرا از طریق آن ها از کیسه صفرا یا کبد به سمت روده کوچک جریان می یابد، مسدود کند. روزی سه بار هر بار یک استکان کوچک تا یک ماه.

عرق ها با هم مخلوط شده روزی سه بار و هر بار یک استکان کوچک به مدت یک ماه مصرف شود. یک واحد سرکه) است به این ترتیب که صبح و شب (ناشتا و غیر ناشتا فرقی نمی کند)، یک سوم لیوان از این ترکیب و دو سوّم آب را مخلوط و میل کنید. در پنج روز اول، هر روز ٤ لیوان آب سیب یا ٤ یا ٥ عدد سیب بزرگ میل کنید. یک بار ساعت ٦ عصر و یک بار هم ساعت 8 عصر، یک قاشق غذا خوری سولفات منیزیوم موجود در عطاريها (اپسوم سالت) را با یک لیوان اب ولرم میل کنید.

در صورت بروز هرگونه علامت یا نشانه نگران کننده، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است سنگ صفرا باعث ایجاد هیچ علامت یا نشانه ای نشود. سنگ هایی که باعث ایجاد هیچ علامت و نشانه ای نمی شوند، معمولا به درمان نیاز ندارند. همانطور که فرنچ اشاره کرد، انواع مختلفی درمان وجود دارد که هیچ اثر درمانی غیر از اثر دارونما ندارد. درمان این بیماری نیز عملاً هیچ تفاوتی با موارد مزمن ندارد.

این سنگ جهت درمان بدخوابی و کابوس های شبانه بسیار موثر است. بنابر تجربه اینجانب اگر برخورد درمانی با سنگ کیسه صفرا مثل برخورد درمانی با کسی که مشکلات گوارشی عادی و سوء هاضمه دارد (مثل نفخ کردن، ترش کردن، عدم هضم غذا، زخم معده و مانند آنها) باشد؛ نتایج درمانی بسیار خوبی حاصل خواهد شد. ۴- جویدن کامل غذا، مصرف نمک قبل و بعد از غذا و عدم مصرف مایعات از نیم ساعت قبل تا دوالی سه ساعت ساعت پس از غذا کمک زیادی به بهبود علایم بیمار می کند.

بنابراین بیمار دچار سنگ صفرا باید از مصرف هر گونه غذایی که باعث بروز علایمی همچون احساس عدم هضم غذا، سنگینی و نفخ معده، سوزش یا ترش کردن معده و مانند آنها می شود خودداری کند. زمانی که سنگ کلیه و در لوله حالب افتاده و گیر نماید لوله حالب مسدود شده که درنهایت منجر به دردهای شدید شکمی می شود باید گفت که شدت این دردها از درد زامیان خانم ها نیز می تواند بیشتر باشد. این التهاب می تواند باعث درد شدید و تب شود. گاهی سنگ صفراوی، مجرای صفراوی را به طور کامل مسدود می کند که حاصل آن التهاب شدید کیسه صفرا و بروز علایمی مثل تب، علاوه بر علایم عادی است.

۱- خانوادهی گرانیت- ریولیت: گرانیت از شناختهشدهترین سنگهای آذرین درونی است که فراوانی و زیبایی آن پس از صیقل یافتن، باعث شده است که در معماری مورد توجه باشد. بسیاری از افراد در هنگام خرید زیور آلات و بدلیجات نیز با توجه و اهمیت به این موضوع به دنبال سنگ ماه تولد خود و استفاده از آن با هدف هرچه زیباتر شدن ظاهر خود هستند. ب – حرارت دادن: در صورتی که به هر دلیل انجام بادکش میسّر نبود می توانید یک عدد آجر(که بهتر است آب ندیده باشد) را داغ کرده لای حوله پیچیده روی محل کیسه صفرا قرار دهید و اثر تسکینی آن را شاهد باشید.

دیدگاهتان را بنویسید