علائم و نشانه های سنگ کلیه – دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

سفیر پاکستان در تویترش نگاشته است که برای توسعه صادرات سنگ تالک با انجمن صادرکنندگان سنگ تالک ننگرهار گفتگو کرده است. تراش پله ( تراش تله نیز نامیده می شود)و اقتباس های آن برای سنگ های رنگی با پراکندگی کم (fire) مناسب هستند چرا که رنگ بدنه را نمایان تر می کنند. معمولاً درمیان سنگ مرمر سفید (چقماق) به شکل سرخ کم رنگ، سرخ، کبود، و رنگهای دیگر پیدا میشود. ساکنین ولایت بدخشان به زبانهای دری، ازبکی، شغنی، اشکاشمی، منجی، واخی، پامیری، سنگلیچی و زیباکی تکلم میکنند که همه این زبان ها دارای یک ریشه اند، زبان شیخی نیز تا 30 سال قبل در دره زردیو تکلم میشد که با گذشت زمان در حال انقراض قرار گرفته است، ساکنین آنسوی مرز ها در تاجکستان، قرغیزستان و پاکستان نیز از نگاه زبانی، فرهنگی، مذهبی و کلتوری همسان این اقوام اند.

بدخشان و بدخشانیان با داشتن سرحد مشترک و فرهنگ مشترک با اقوام و ملل مختلف ساکن در کشور های مجاور پاکستان، کشمیر، چین ، قرغیزستان و تاجکستان ارزش خاصی را در سطح کشور و منطقه دارا میباشد، در تمام افغانستان ولایتی سراغ نمی شود که مانند بدخشان این همه استثناات مرزی. برعلاوه دیگر اقوام و گروه های قومی در ولسوالی جرم طایفۀ زیست دارد که بنام چنگ یاد میشود تعداد مجموعی آنها به 7000 تن میرسد که در روازه های شرقی و غربی جرم در دو کنار دریای کوکچه اسکان یافته اند این مردم خود را از باز ماندگان لشکریان چنگیز خان میدانند که در زمان هجوم مغل به شهر جرم وارد شده و در نقش سربازان مغل در پوسته های امنیتی که در دو دروازه شهر جرم ایجاد شده بود مستقر گردیدند به مرور زمان با مردم محل محشور شده و بصورت دایمی در همین ناحیه مسکن گزیدند.

از این نظر کانی های اورانیوم بصورت ترکیبات اولیه نادر و غالباً پیچیده از نوع اورانینیت و پشبلاند و ترکیبات حاصل از اکسیداسیون آنها (اورانوفان، اوتونیت و . این در حالی است که دولت افغانستان، سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ میلادی (۱۳۹۳ تا ۱۴۰۳ خورشیدی) را دهه تحول نامیده بود اما به نظر نمیرسد تاکنون دستاورد چشمگیری در این زمینه بهدست آمده باشد. این سنگ در دسته سنگ های لوکس قرار داشته و زمینه رنگ آن مشکی با رگه های عسلی می باشد. قاصدک ها دارای ویتامین های A ، B ، C ، D و مواد معدنی مانند پتاسیم ، آهن و روی هستند.

دو روز قبل نیز یک محموله سنگ تالک افغانستان با ۱۳۰ تُن سنگ تالک از طریق راه آهن به روسیه صادر شد. اکسلسیور 1 که بزرگترین برلیان تراشیده شده از این الماس است توسط جواهر فروش مشهور Robert Mounawad خریداری شد. اینكه به تازگی در فضای مجازی اعلام می كنند كه بيش ترین میزان انسولین در پاشنه پاست، هیچ سندیت علمی ندارد ولی كسانی كه دچار دیابت نوع 2 هستند، اگر روزانه به مدت 10 دقیقه سنگ پا بزنند، سبب تنظیم انسولین خونشان خواهد شد. در این روش که در فیلم زیر می بینید شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت 15-20 دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.

این عمل 30 تا 45 دقیقه طول میکشد و میتواند باعث درد ملایمی شود، بنابراین از یک بیهوشی سبک / آرام بخش استفاده میکنند تا در طی عمل احساس راحتی کنید و حرکات شما در طی عمل محدود شود. به خوردن غذاهای سرشار از کلسیم ادامه دهید، اما در مصرف مکملهای کلسیم احتیاط کنید. در افزایش اعتماد به نفس نیز موثر است. این دستگاهها نقصهاى موجود در الماس را حتى در مقیاس میکروسکوپى یا اتمى نیز بررسى مىکنند. به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان به نقل از بی بی سی، وزارت معدن و نفت افغانستان اعلام کرده که افغانستان برای نخستین بار ۷۶ تُن سنگ پودر اطفال (تالک) فراوری شده را به کشور اردن صادر کرده است.

برای این منظور از روش پرتو اسلامی استفاده می شود . سنگ کلیه با توجه به اندازه، تعداد، مکان و علائم بدن فرد، درمان و روش های برداشت متفاوتی دارد. این ولایت از طریق ولسوالی های کران و منجان، زیباک، اشکاشم و واخان با کشور پاکستان، ولسوالی واخان و پامیرات با کشمیر و چین، ولسوالی های واخان، اشکاشم، شغنان، دروازها، شهر بزرگ، خواهان و راغ با تاجکستان سرحد مشترک دارد.

ولایت بدخشان با داشتن 47403 کیلو متر مربع مساحت، یکی از بزرگترین ولایات افغانستان بوده 7.26 فیصد کل مساحت کشور را تشکیل داده که وسعت آن بیشتر از مساحت مجموعی 9 ولایت کشور به شمول کابل، پروان، کاپیسا، پنجشیر، لقمان، وردک، خوست، پکتیا، لوگرو ننگرهار میباشد. بلند ترین قله سلسله کوه های هندوکش در خاک افغانی در ناحیه قازده ولسوالی اشکاشم موقعیت داشته که بنام قله نوشاخ یاد شده و 7750 متر بلندی دارد همیشه مورد توجه کوهنوردان ماجراجو در سالهای قبل از جنگ بوده است، شواهدی در دست است که علاقه مندی زیادی در بین جوامع کوهنوردی بین المللی مبنی بر اجرای برنامه های کوهنوردی درین ناحیه بوجود آمده که سفر یک تیم کوهنوردان بین المللی به اشتراک 15 کشور جهان به شمول کوهنوران جاپانی و امریکائی شاهد این مدعاست.

مانند افرادی که تازه به بلوغ جنسی رسیده اند و سن آنها بین ۲۶-۲۸ می باشد، افراد مسن و بالای ۵۰ سال، افرادی که پوست روشنی دارند، افراد کم تحرک و افرادی که عفونت های مجرای ادراری دارند. قوام و سختی کم نظیر این نوع سنگها نیز، باعث طول عمر بالای آنها شده که از نظر اقتصادی، صرفه کاربرد آنها را در دکوراسیون داخلی بیشتر میکند. نرگس نهان، سرپرست کنونی وزارت معادن و پترولیم افغانستان در این باره به بیبیسی میگوید: وقتی مواد معدنی به طور خام به فروش میرسند درآمد حاصل از آنها بسیار کم است. به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت معادن و پترولیم افغانستان قرار است پنج قرارداد بزرگ، سنگ مرمر، تالک و زُخام را با شرکتهای خصوصی امضا کند.

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، آنها مى گويند که اين کار حکومت، سبب خساره مند شدن ميليون ها افغانی به آنها خواهد شد؛ چون که سرمايۀ بيشتر خود را در فابريکه ها و شرکت هاى يادشده بند کرده؛ اما حالا هيچ فعاليت ندارند. به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت معدن افغانستان اعلام کرد که افغانستان برای نخستین بار ۷۶ تُن سنگ پودر اطفال (تالک) فراوری شده را به کشور اردن صادر کرده است.

خبرگزاری میزان- وزارت معدن و نفت (پترولیوم) افغانستان اعلام کرده که این کشور برای نخستین بار ۷۶ تن سنگ پودر بچه( تالک ) فراوری شده را به کشور اردن صادر کرده است. عابدالله عربزی، مسئول شرکت خصوصی افغانستان که سنگ تالک فراوری شده را به اردن صادر کرده، میگوید که برای فروش و بازاریابی تالک افغانستان در شمار دیگری از کشورهای جهان نیز نمایندگی ایجاد کرده است. یکی از خواص سنگ پا این است که برای جلوگیری از ترک خوردن پا و بهبود آن استفاده می شود. معدنشناسی یکی از مشاغلی است که از ۳۰۰۰ سال پیش تااکنون رواج داشته و مصریها درمجسمه چشمان آخناتون و ملکه نفریتیت از لاجورد افغانستان استفاده کردهاند.

فقط تالک نیست، استخراج سنگهای قیمتی مانند لاجورد از معادن افغانستان، بخش بزرگی از منابع درآمد طالبان را تامین میکند و داعش نیز با طالبان بر سر دستیابی به قلمروی مواد معدنی جنگ دارد. در گذشته بیشتر مخالفین مسلح توانستهاند از این معادن بهره ببرند. کوتل بروغیل که در سرحد واخان بین کشور های افغانستان و پاکستان واقع است زمانی یکی از دروازه های مشهور راه ابریشم بود که از ین کوتل گذشته و راهی شهر های مهم هندوستان مانند دهلی و لاهور میگردید امروز از نظر ها افتاده و متروک گردیده است.

این ولایت از نظر موقعیت ژیوپولیتیکی، تاریخ کهن و افسانوی، ویژگی های فرهنگی و تعدد زبانها، موجودیت ذخایر احجار قیمتی، داشتن وادی ها و دره های حیرت آفرین، آبشار های تماشای، دریا های خروشان و مناظر زیبای طبیعی منحیث نقطه تلافی سلسله کوه های مندوکش و پامیر اهمیت استثنای دارد. افغانستان معادن بزرگ تالک دارد و وجود این معادن در ولایت ننگرهار در شرق کشور موقعیت دارد. بیشترین سنگ مرمر، تالک و رخام در ولایتهای هرات، قندهار، ننگرهار، کابل و میدان وردک موقعیت دارد. به گفته مسئولان افغانستان، معادن تالک افغانستان که بیشتر در ولایتهای ننگرهار در شرق، پروان در شمال، قندهار در جنوب، کابل در مرکز و پکتیا در جنوب شرق افغانستان قرار دارند، از مرغوبترین انواع تالک هستند.

این در حالی است که دیدبان شفافیت افغانستان از ظرفیت وزارت معادن و پترولیم و نداشتن توانایی در نظارت از قراردادها ابراز نگرانی کرده است. شفقناافغانستان-به گفته اتاق تجارت و سرمایهگذاری در سال روان خورشیدی در پی بلند رفتن ظرفیت کارخانهها در پروسس سنگ تالک، افغانستان یک میلیون تن سنگ تالک را به بیرون از کشور صادر کرده است. تقریباً تمام ساکنین ولایت بدخشان برعلاوه زبانهای محلی به زبان های دری تکلم نموده میتوانند و این زبان مانند پل محکم تمام ساکنین بدخشان را بهم پیوند داده است، لهجه ها و واژه ها در همه زبانهای بدخشی از شهر تا شهر دیگر، از یک دره تا دره دیگر و حتی از یک قریه تا قریه دیگر میتواند تغیر کند، هر ناحیه دارای اصطلاحات خاصی منحصر به خود است که میتوان به مجرد شروع گفتگو به زادگاه گوینده آن پی برد.

از شهر های بهارک و جرم در کتاب خراسان بزرگ منحیث شهر های پر رونق و کاروان گذر یاد شده که سابقه بیشتر از دو نیم هزار ساله دارد، این شهر های در مسیر شاهراه بزرگ ابریشم قرار داشته، محل آمد و رشد کاروانهای بزرگ تجارتی ابریشم بار بودند که با عبور از تنگه های صعب العبور و دره های مارپیچی در دل کوه های هندوکش ره بریده و تمدن شرق و غرب را بهم پیوند میدادند.

باریکه پامیر یا شتر های بخدی دو کوهانه و آهوان مارکوپولویش، با گوزنهای وحشی و خش گاو های دراز مویش، با قله های پر برف و سپید رویش، با جهیلهای همیشه آبستن و شکوه آمویش، نیازی به معرفی ندارد اینقدر بسنده است که بگوییم نقشی را انگشت بزرگ در دست انسانها بازی میکند پامیر از نگاه استراتیژیک و ژیوپولیتیکی در آینده افغانستان بازی میکند. او از پاکیزگی آب و هوای این دیار، لذت میوه ها و صمیمیت بی آلایش ساکنانش داستانها ساخته و زیبایی آهوان وحشی را که در دامنه های پامیر زیست دارند و امروز بنام آهوی مارکوپولو مشهور است در جهان بینظیر خوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید