علل ، علائم ، روش های تشخیص و درمان “سنگ کلیه”

پیش از این یک نهاد تحقیقاتی جهانی زیر نام global witness هم از درآمدهای یک تا بیست میلیون دالری طالبان و زورمندان محلی از معادن ولایت بدخشان در سال ۲۰۱۴ گزارش داده است. با اینحال، دیدهبان شفافیت افغانستان، با ابراز نگرانی از ادامهی روند استخراج بیرویه و غیرقانونی معادن در کشور، تأکید دارد که حکومت در حال حاضر، توانایی و تخصص کافی در بخش مدیریت و نظارت دقیق از منابع طبیعی کشور ندارد و مهمتر از همه موجودیت فساد گسترده در دستگاه دولت سبب شده تا گروههای مخالف مسلح، زورمندان محلی و حتا شهروندان عادی بر معادن کشور تسلط یابند.

گلمحمد بیدار، معاون والی بدخشان نیز موجودیت بیشوکم ششصد جنگجوی طالب داخلی و خارجی را در ولسوالی راغستان تأیید میکند و میپذیرد که نیروهای پولیس این ولایت افزون بر تصرف یکماههی معدن روینجآب در سال گذشته، قادر به حفاظت از آن نشدند و این معدن دوباره به تصرف طالبان درآمد. سنگ خون به پاکسازی خون و اعضایی که با خون مرتبط اند کمک می کند. سنگ عقیق افسردگی را برطرف میکند و به متولدین ماه دی کمک میکند تا عشق واقعی را پیدا کنند. از سوی دیگر در پیوند به چونوچرای توقف کار در معادن بدخشان و صفر شدن عواید معادن این ولایت هیچیک از مسوولان محلی معادن بدخشان به دلیل نداشتن اجازهی مصاحبه از سوی وزارت معادن و پترولیم، حاضر به گفتوگو نشدند، اما وزارت معادن و پترولیم، تأکید دارد که برخی از مشکلات حقوقی و تخنیکی در قراردادهای استخراج معادن، سبب شد تا کار بسیاری از معادن در سراسر کشور متوقف و پس از فیصلهی شورای عالی اقتصادی به شرکتهای توانا و مستحق واگذار شود.

مسوولان محلی ولایت بدخشان، تشدید ناامنی با افزایش حرکتهای مخالفان مسلح دولت (طالبان) در این ولایت و همچنان توقف کار در معادن این ولایت از سوی حکومت مرکزی را، از دلایل اصلی صفر شدن عواید عنوان میکنند. این متنفذ محلی میافزاید که تا سه سال پیش، مردم محل روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ مثقال طلا از این معدن به دست میآوردند، اما با تصرف کامل و باجگیری طالبان، اکنون از کاهش و افزایش این مقدار خبری نیست. دادهها و معلومات از منابع رسمی (۳) نشان میدهد که تا سه سال پیش، میزان عواید معادن ولایت بدخشان به خزانهی دولت افغانستان رو به افزایش بود، اما از سه سال به این سو تا حدی سیر بر عکس را پیموده و به صفر رسیده است.

به طوری که با هفت ولایت کشور (در شمال با تخار، در شمال غرب با بغلان، در غرب با پروان، در جنوب با کاپیسا، در جنوب شرق با لغمان، در شرق با نورستان و در شمال شرق با بدخشان) متصل بوده و کم از کم با سه کشور خارجی مرز نزدیک دارد. برداشت بسعادت و خرمي با نشاط و شراب و شکار ميرفت ميزبان بر ميزبان : به خلم و به پيروز، و نخجير.

برخلاف نوع قدیمی راحتی بیشتری در حین کار فراهم میکند و نیازی به وارد آوردن هیچ فشاری بر روی پا ندارند. این ولایت بیشتر از 126 دره بزرگ و دهها دره کوچک دارد که اکثر یکی در مقابل دیگری قرار گرفته اند و هر دره به چندین دره فرعی تقسیم می شوند که به اهمیت استراتیژیکی آن بیشتر از پیش می افزاید. این نهشته ها در رسوبات قاره ای و عموما رودخانه ای یافت می شود که بیشتر در شرایط خشک برجای گذاشته شده اند. لاپیس لازولی بشکل اوپاک مشاهده می شود و جلای آن به صورت شیشه ای تا مومی می باشد.

تراورتن (Travertine) یکی از سنگ های بسیار پرطرفدار و شناخته شده در سراسر جهان است که در ایران به شکل داخلی پس از استخراج از معادن، در قالب کوپ سنگ، در اختیار متقاضیان (که اکثرا کارخانه های برش سنگ هستند) قرار داده می شود. پنجشیر در دورهٔ صفاریان یکی از مراکز ضرب سکهٔ این دولت بود(لسترنج، ۳۵۰). نخستین سکههای صفاریان به فرمان یعقوب در ۲۵۹-۲۶۱ق در پنجشیر ضرب شد، ولی پس از بازگشت او از نواحی شرقی خراسان، این سرزمین بار دیگر به تصرف ابوداوودیان درآمد(بازروث، همانجا).

اهالی پنجشیر معتقدند که در گذشته پنجشیر به کجکن معروف بودهاست ولی در تمام آثار معتبر تاریخی و آثار منظوم و منثور قدما پنجهیر ضبط شدهاست. باشندگان پنجشیر معتقدند که در گذشته پیش از ظهور غزنویان پنجشیر به کِچکِن یا کِچکِنه معروف بودهاست ولی در تمام آثار معتبر تاریخی و آثار منظوم و منثور قدما «پنجهیر» ضبط شدهاست. پنجشیر دارای کوه های بلند و برخی یخچال های طبیعی است که به طور عموم در فصل زمستان برف را به خود ذخیره می نماید و در هنگام گرمی این ذخایر برفی آب شده و چشمه ها و دریایچه های فراوانی از آن جاری می گردد که همه به رود خروشان پنجشیر مشهور به دریای پنجشیر متصل شده و به طرف پایین دره سرازیر می گردد.

از بهترین و ساده ترین درمان های خانگی ،برای دفع سنگ کلیه، آشامیدن آب می باشد . نکته مهم این است که سنگ کلیه در کودکان اکثرا علت زمینه ای و ژنتیکی دارد .در نتیجه برخورد ما با سنگ کلیه در کودکان نسبت به بزرگسالان با دقت و بررسی بیشتری همراه است و بررسی و درمان سنگ را صرفا با دفع سنگ متوقف نمیکنیم. اولین نکته در قیمت این است که از چه معدنی باشد به عنوان مثال مرمریت دهبید و مرمریت لاشتر از مرمریت های پرکاربرد و محبوب محسوب میشوند و قیمتشان نیز به نسبت بقیه بالاتر است دومین نکته در خرید وجود رگه های بر روی سطح سنگ است که هر چه مقدار ان ها کمتر باشد کیفیت و قیمت سنگ نیز بیشتر است .

بايد به کمک سونوگرافی و عکس راديولوژی مخصوص کليه و مجاری ادرار، اين سنگ پيگيری شود و اگر پيدا نشد آن وقت بگوييم که سنگ افتاده است و يک نفس راحت بکشيم. سنگ پا برقی ارزان ابزاری ضروری است که به تمیزی و صاف نگه داشتن پاها کمک کرده و از ایجاد ترکهای آزاردهنده جلوگیری میکند. این نوع سنگ فقط در کسانی دیده میشود که به یک اختلال ارثی مبتلا هستند که در آن، ماده خاصی به نام سیستین را بیشتر از حد معمول در ادرار دفع میکنند. بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ماده آرایشی و بهداشتی، اطلاعات زیر را بررسی کنید.

در مورد نام پنجشیر نظرات مختلفی وجود دارد. پس از آنکه در ۱۳۰۹ش/۱۹۳۰م راه اتومبیل رو گردنه خیبر ساخته شد، پنجشیر اهمیت دیرین خود را به عنوان یک راه بازرگانی از دست داد. بهگفتهی آقای بیدار، درآمد طالبان از طریق باجگیری (پنج یک) از باشندههای محل که در معدن کار میکنند، تنها از معدن طلای روینجآب به ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار افغانی در روز میرسد. مانند «هیرمند». ابن بطوطه سیاح مغربی هیر را در زبان سانسکریت به معنی کوه ترجمه کرده و پنجهیر را مآخذ از پنج کوه میداند: بجایی رسیدیم که پنجهیر نام داشت هیر به معنی کوهاست و پنجهیر یعنی پنج کوه.

در روزگار کهن راه کاروانهای باخترـ هند در امتداد شمال شرقی بستر این آبراه به موازات رودخانه پنجشیر ادامه داشت. به جز هزینه تهیه مواد اولیه برای شروع هزینه دیگری نیاز نخواهید داشت. پنجشیر در نوشتههای جغرافیدانان و نویسندگان متقدم اسلامی به صورتهای بَنجَهیر، بَنجَهار، بِنجار و پنجهیر آمدهاست. ولایت پنجشیر در شمال شرقی افغانستان واقع شده است. این در حالی است که میزان عواید معادن این ولایت به خزانهی دولت افغانستان در سال روان خورشیدی، به صفر رسیده است.

ولایت پنجشیر تا امروز همچنان تحت کنترل جبهه مقاومت در برابر طالبان قرار دارد و تنها ولایت افغانستان است که پس از سقوط کابل به کنترل طالبان و امارت اسلامی افغانستان در نیامده است. اما نصیر رحیمی، معاون سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که این وزارت به فرماندهی پلیس بدخشان دستور داده است، تا عملیاتی را به منظور تصرف معدن طلای روینجآب ولسوالی راغستان راهاندازی کند. مسوولان محلی در ولایت بدخشان میپذیرند که افراد مسلح مخالف دولت (طالبان) از سال ۱۳۹۲ به اینسو، معدن طلای روینجآب ولسوالی راغستان را در تصرف خود دارند و از کارگران معدن نیز، باج میگیرند.

آنچه که پس از جدا سازی اورانیوم ۲۳۵ باقی میماند به نام اورانیوم خالی یا فقیر شده شناخته میشود که اساسا از اورانیوم ۲۳۸ تشکیل یافته است. تنوع بسیار وسیعی از کانیهای ثانویهی اورانیوم وجود دارد. رجوع به شاهد از ترجمان البلاغة شود. به همین خاطر، برخی جواهرات با الماسهای مصنوعی یا سنگهای جایگزین الماس ساخته و عرضه میشوند که میتوانید آنها را خریداری کنید. راف اولیه این الماس در سال 2015 رکورد دار دومین الماس بزرگ جهان بود که همانطور که در ابتدای مقال گفتیم در سال 2019 این رکورد اندازه شکسته شد.

دیدگاهتان را بنویسید