ماست چکیده بخوریم یا ماست معمولی؟

معمولاً ماست لاکتوز کمتر و اسید لاکتیک بیشتری نسبت به شیر دارد و به همین دلیل افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند و نمیتوانند شیر را تحمل نمایند ، میتوانند از ماست استفاده کنند . ما در کنار زبانهای محلی خود زبان فارسی را هم داریم و آنهایی که زبان را عامل تفرقه میدانند، شاید مقاصد سیاسی دارند. برخی از این ویتامینها خصوصا ویتامین A و ریبوفلاوین با قرارگیری در معرض نور ازبین میروند بنابراین شیرهایی که در ظرفهای شفاف نگهداری میشوند، مواد مغذی کمتری دارند. عدم تحمل لاکتوز، نوعی ناتوانایی در سوختوساز و هضم لاکتوز (قند شیر) به علت فقدان آنزیم لاکتاز در دستگاه گوارش است. شیر کامل همچنین منبع غنی انرژی در قالب چربی اشباع شده است که مانع استفادهی بدن از تودهی عضلانی برای تولید انرژی میشود. در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، بدن به میزان کافی آنزیم لاکتاز تولید نمیکند. معمولا مصرف شیر حیواناتی از این قبیل تنها در موارد خاص و برای درمان بیماریها توصیه میشود. مطابق با تحقیقات انجام گرفته شده در سال ۲۰۱۱ شیر و لبنیات حاوی میزان بالایی پروتئین می باشند که مصرف آن ها برای درمان بیماری کبد چرب مفید است. اثرات منفی عدم تحمل لاکتوز روی سیستم گوارش ممکن است مانع جذب مواد مغذی سایر غذاها شود.

ویتامین D غنیشده: ویتامین D به طور طبیعی در شیر گاو وجود ندارد اما اغلب همراه سایر مواد مغذی برای غنیسازی شیر گاو، شیر سویا، شیر بادام و سایر انواع شیرها به آنها اضافه میشود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی، می توان با اطمینان گفت، شیرآلات کلاسیک مزیت چندانی نسبت به سایر انواع شیر روشویی ندارد. بهترین حالت نوشیدن شیر به صورت گرم است زیرا شیر سرد برای کسانی که دستگاه گوارش و معده شان سرد شده ایجاد دل درد و نفخ می کند. طبع ماست چکیده موسیر نیز نسبت به نوع معمولی آن از میزان تری کمتری برخوردار است. انواع پنیر را بر اساس ویژگیهایشان چند نوع دستهبندی مختلف میکنند از جمله نوع ترکیبات شیر، آنزیم مورد استفاده برای ترشکردن آن، رژیم غذایی جانور، روش کار و میزان رطوبت پنیر. تفاوت دوغ معمولی با دوغ کفیر (Kefir) در نوع ماست است. سر شیر یک فرآورده لبنی است که غلظت و چربی بالایی دارد. کولین یک مادهی مغذی مهم برای بهبود خواب، حرکت عضلانی، یادگیری و حافظه است. کولین : شیر منبع غنی کولین نیز به شمار میرود.

کلسیم برای لخته شدن خون و بهبود زخمها، حفظ فشار خون طبیعی و انقباضات عضلانی ازجمله ضربان قلب نیز ضروری است. اُستئوآرتریت زانو هماکنون هیچ درمانی ندارد اما محققان میگویند که نوشیدن شیر بهصورت روزانه به کُند شدن روند این بیماری کمک میکند. کلسیم کارکردهای مختلفی در بدن دارد اما کار اصلی آن کمک به رشد و حفظ استخوانها و دندانهای سالم است. مهم است که مواد غذایی غنی از کلسیم را به همراه منابع منیزیم و ویتامین D مصرف کنید، چون ویتامین D به جذب کلسیم در رودهی کوچک و منیزیم به جذب کلسیم در استخوانها کمک میکند. این ویتامین به تشکیل، رشد و ترمیم استخوانها کمک میکند و در جذب کلسیم و عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز نقش مهمی ایفا میکند. این خصوصیت ماست باعث میشود که اعضای بدن به خصوص دستگاه گوارش مرطوب شوند. از جمله فواید شیر برای مو این است که به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل می کند.

این پنیر اصالتی انگلیسی دارد و طعم ملایم و تا حدودی ترش دارد و بیشتر آن را با زردآلو و میوه های خشک ترکیب میکنند و جزو پنیر های مرطوب و ترد می باشد، و شکلی شبیه به کیک رنگ پریده داره، این پنیر از مشهورترین پنیر های انگلستان می باشد. خامه شیر پوست را نرم میکند، در حالی که عسل آن را تمیز میکند و مانع بروز آکنه می شود و یکی از مواد بسیار مغذی برای پوست و مو و یک آبرسان طبیعی است که با خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی خود، پوست سر شما را تمیز و لایهبرداری ملایم میکند. حساسیت شدید یا آلرژی به شیر عبارت است از یک واکنش ایمونولوژیک غیرعادی که طی آن سیستم ایمنی بدن، یک آنتیبادی آلرژیک بهنام آنتیبادی ایمونوگلوبولین (IgE) تولید میکند و با عدم تحمل لاکتوز متفاوت است. یک فنجان شیر بدون چربی حاوی حدود ۳۰۶ میلیگرم کلسیم است که تقریبا ۳۲ درصد آن جذب میشود. حداکثر میزان مجاز مصرف کلسیم برای افراد بالای یک سال، ۲,۵ گرم در روز است.

دیدگاهتان را بنویسید