مجله تخصصی طلا و جواهر هاتف ساعتچی

۱٫ مقاومت قابل قبول سنگهاي تراورتن ۲٫ سختي کم ۳٫ قابليت ساب و برش ۴٫ استحکام بالا و شکلپذيري ۵٫ بلوري بودن ۶٫ چگالي زياد ۷٫ زيبايي ظاهر ۸٫ وجود تخلخل جهت چسبيدن کامل به ملات ۹٫ سهولت دسترسي ۱۰٫ عدم امکان آلتره شده ذخاير آن ۱۱٫ تنوع رنگها ۱۲٫ ارزاني نسبت به ساير سنگها ۱۳٫ عدم وجود ساختارهاي تکتونيکي بهروي اين ذخاير بهدليل جوان بودن آنها (کوارترنر) ۱۴٫ شرايطاستخراج ايدهآل دارند به همين دليل اغلب با لايهبندي افقي، شيب کم و در نقاط کم ارتفاع و قابل دستيابي تشکيل ميشوند ۱۵٫ مقاومت فشاري ۱۶٫ جذب رطوبت ۱۷٫ در مقابل قلياييها مقاومند ۱۸٫ افزايش صادرات سنگهاي تراورتن باعث بالا رفتن توان مالي معدنکاران و ايجاد واحد فرآوري باطله شده.

البته از سنگهاي قله با ابعاد کم نيز ميتوان در شهر بهخصوص شهر همدان در وسط جداول خيابانها استفاده کرد و البته در وسطبلوارهاي اصلي شهر همدان قلوه سنگهاي گرانيتي رنگ نشده قرار دادهاند که نماي زيبايي به خيابانهاي شهر ميدهند. سنگهاي تراورتن با ضخامت دو برابر آنچه مورد نياز بازار آمريکاست حمل ميشوند و در آنجا پس از فرآوري، برش و کاهش ضخامت سنگ، اين محصول به خريداران آمريکا فروخته ميشود و البته اين فرآوري بين ۱۵ تا ۲۰ درصد ضايعات را بههمراه دارد.

حداقل نياز جهاني به سنگهاي تزييني در هر سال ۵ ميليارد متر مربع ميباشد که ايران ميتواند ۲۰ درصد از اين نياز را تصاحب کند. بهطور کلي استفاده از ضايعات سنگ تراورتن بهعنوان سنگ لاشه در صورتيکه ابعاد اين سنگها به اندازه ۲۰ سانتيمتر باشد ميتوان از آنها بهعنوان سنگ لاشه استفاده کنيم. ۳٫ ضخامت ۵ الي ۱۰ ميليمتر و ابعاد ۲۰×۱۰ سانتيمتر بهعنوان کاشي و جهت پوشش نماي داخلي حمام و آشپزخانه، در اين حالت دقت در يکنواخت بودن ضخامت و طول و عرض کاشي و گونيا بودن اضلاع بسيار مهم است. با توجه به اينکه سنگهاي ضايعاتي کارخانهها که عمدتا از جنس تراورتن است به قيمتي ارزان خريداري شده و به کارگاه توليدات آنتيک حمل ميکنند و در آنجا قطعات تفکيک شده براساس ضخامت و ابعادشان در جاي مناسب قرار داده ميشوند، اين سنگها توسط کارگراني که استادکار و مختص اينکار در نظر گرفته شدهاند برش داده ميشوند و به ابعاد منظم تبديل ميشوندبهطور مثال بهصورت ۱۰ سانتيمتر طولي (۱۰ سانتيمتر طولي: يعني سنگي که پهناي آن ۱۰ سانتيمتر و طول آن نامشخص باشد.) پس از آن در بخش ديگري اين سنگها توسطکارگران ديگر به ضخامت يکدست يک سانتيمتر برش داده ميشوند.

بخش عمده صادرات سنگهاي تزييني ايران به خارج از کشور سنگهاي تراورتن است که ۹۰ درصد سنگ تراورتن توليد شده در دنيا بهمصرف آمريکا ميرسد و اين سنگها بهصورت نيمه فرآوري شده بهخارج صادر شده و حدود ۵۰ درصد ارزش افزوده اين سنگها نصيب کشور ميشود. ۹٫ پايين بودن ميزان تقاضا براي مصرف سنگهاي باطله فرآوري شده را ميتوان عامل اصلي تمايل بخش خصوصي به توليد اين محصول دانست. در حال حاضر فرآوري سنگهاي ايراني در يک کارخانه در منطقه جبل علي دوبي انجام ميشود که توان توليد اين کارخانه حدود ۱۵ هزار مترمربع سنگ در ماه است و کارخانه ديگري در شارجه احداث شده که علاوه بر خريد سنگ خام مقداري از سنگهاي تراورتن توليد ايران را فرآوري و صادر ميکند.

در ایران سنگ های کوه های گبری در شهر رفسنجان و جنوب سیرجان در استان کرمان شهرتی جهانی دارند، در منطقه خلج در طرقبه مشهد، شمال غربی ارومیه در تکاب و در جنوب استان آذربایجان غربی در شاهین دژ، تفت در استان یزد، در قسمت شمالی دره مراد بیگ و دره شاهسون در ملایر در همدان، در منطقه زند از شهرستان اهر در آذربایجان شرقی نیز ای سنگ وجود دارد. این قرص را باید مدتی طولانی (بیش از دو سال) مصرف کرد و احتمال ایجاد مجدد سنگ پس از متوقف کردن درمان نیز وجود دارد. ۷ – شواهد محتمل نشان میدهد که مصرف مقدار زیادی حبوبات ، میتواند احتمال ایجاد سنگ صفرا را افزایش دهد .

کلسیم معمولاً بر ایجاد سنگ کلیه اثر نمیگذارد، مگر اینکه خیلی خیلی بیشتر از میزان توصیه شده کلسیم مصرف کنید. اگر جنس سنگ کلیه سخت و به اصطلاح از جنس سیستینی باشد ، در هر کالیسی بهترین روش ، انجام جراحی با یک شکاف ۱ سانتی متری به جای عمل جراحی باز و شکاف وسیع است که اصطلاحاً PCNL نامیده می شود .اگر جنس سنگ کلیه سیستینی نباشد و در قسمت پایین کلیه یا اصطلاحاً در کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود .

تورمالین یک جواهر بسیار سازگار است و از رنگ سیاه تا کاملا بی رنگ موجود است. با وجود آنکه به نظ ر برخی از محققان و باستان شناسان ایران سرزمین سنگ است و منابع سرشاری از انواع سنگ ها همچون مرمر و سنگ گندمی و سنگ سیاه (که در تخت جمشید بکار رفته) ویش یزدی و سنگ سماق و سنگ آهکی و سنگ میکا را دارد، باید گفت که علیرغم این فراوانی سنگ در معماری و هنر ایران پایگاهی نسبتا فرعی داشته و شاید در این امر شکل پذیری گل سفال که با ذوق ایرانیان سازگارتر بوده بی تاثیر نبوده است .

سنگ پا نه تنها باعث زیبایی و نرم شدن پوست پا می شود، بلکه تاثیر زیادی بر روی زیبایی و طراوت پوست صورت نیز دارد. سنگ پا یک سنگ نرم است که بعد از مدتی استفاده از آن، از بین می رود. یکی از با ارزش ترین انواع این کانی ، یشم سبز سلطنتی است که به رنگ سبز زمردی و نیمه شفاف در برمه یافت می شود. اما سنگ های نیمه قیمتی بیشتر به دلیل زیبایی شان مورد توجه بوده و با توجه به میزان کیفیت و خلوص، هر رینج قیمتی را از ارزان تا گران می توان در آن ها دید.

در سالهای اخیر، الماسهایی با سایههای رنگی مختلف به رنگهای رنگین کمان بیشتر رواج پیدا کردهاند. اکثرا مشاهده می شود که مشتریان این مهره را به اسم مهره مار اصلی هندی خریداری می کنند که متاسفانه هیچ قدرتی ندارد.(جهت اطمینان بیشتر خریداران محترم، فروشگاه ما این محصول را بصورت رایگان همراه مهره های اصلی برای مشتریان خود ارسال می نماید تا از نزدیک بتوانند جنس اصل را از تقلبی تشخیص دهند). برای تمیز کردن انگشتر توپاز خود از هیچ ماده شیمیایی استفاده نکنید.

سنگ صفرا ممکن است هیچ علامتی و نشانهای نداشته باشد. سنگ کیسه صفرا تکه مواد جامدی می باشد که در کیسه صفرا تشکیل میشود. سنگهاي مصنوعي فاقد ارزش افزوده هستند و در واقع با ورود آنها تنها ارز از کشور خارج ميشود و از طرفي بهخاطر عدم وجود هيچگونه کنترلي بر اينگونه سنگها، بسياري از آنها پس از ساخت به همراه طلا، حتي به قيمت سنگ طبيعي ناآشنا فروخته ميشوند وهماکنون در کشور ما درصد زيادي از سنگهاي قيمتي استخراج شده بهصورت قاچاق از کشور خارج ميشود و از طريق دبي و امارات براي فرآوري به کشورهايي مانند هند و پاکستان ميرود و بعد از فرآوري دوباره بهطور قاچاق وارد کشور ميشود و اينکار باعث ميشود ديگران از ارزش افزوده مواد اوليه ما استفاده کنند که در نتيجه باعث ميشود در کشور ما کارهاي توليد متوقف شود و قاچاق سنگ فيروزه بهخارج از کشور جزو اين موارد باشد و بنا به گفته کارشناسان ظرف يک دهه گذشته از ۷۰ درصد فيروزهتراشان در بازار رضا مشهد که قطب اصلي تراش نگين ايران است تغيير شغل دادهاند.

احداث اولين کارخانه توليد سنگهاي مصنوعي در خوي با استفاده از ضايعات سنگهاي طبيعي روزانه ۱۲۰ مترمربع سنگ مصنوعي که مقاومت آنها ۴ برابر سنگهاي طبيعي است را توليد خواهد کرد. سیاه: پس زمینه آن بسیار تیره می باشد و بهمین دلیل در برابر منبع نور بازی رنگ ها در آن کاملا مشهود است بنابراین اوپال سیاه می تواند بسیار گران قیمت و هر نگین آن تا ده ها هزار دلار در قیراط ارزش داشته باشند. برای تولید سنگ های توپاز آبی تیره ، از توپاز های آبی کمرنگ استفاده می کنند .

ميزان سنگ بريده شده از سال ۸۳ تاکنون در بيش از ۵ هزار واحد سنگ فرآوري شده کشور بالغ بر ۷۰ ميليون مترمربع است. از 150 سال قبل ، مجسمه ها و اشکالی از یشم سبز وارداتی در برمه شاخته می شوند. سبب سفت شدن عضلات صورت شده و چین و چروک ها را کاهش می دهد. ۱۰٫ اين سنگها در اثر قرار گرفتن در معرض عوامل آلاينده کثيف شده و به همان کيفيت قابل تميز شدن هستند . سرپانتيني شدن يك عمل متامورفيسم ميباشد و ممكن است در اواخر مرحله نفوذ سنگهاي اولترامافيك حاصل شود. نکته جالبی که در خصوص این سنگ وجود دارد این است که به طور طبیعی در طبیعت سنگی تحت عنوان برلیان وجود ندارد.

۱۲٫ محل توليد آنها در مناطقي که نيروي کار ارزان وجود دارد و بيشتر محصولات با روشهاي دستساز انجام ميگيرد. ۱۱٫ به مدلهاي مختلف ميتوان آنها را توليد کرد. ۳٫ چسبها يا ملات سنگهاي آنتيک الزاما نبايد رنگآميزي شوند و رنگآميزي آنها به انتخاب مصرفکننده است و سليقهاي است. به طور کلی مقاومت این سنگ در برابر رطوبت، تابش آفتاب، گرما و سرما بالا بوده و بهترین گزینه برای محیط های بیرونی است. ۱٫ قطعات سنگ بايد از نظر وضعيت ميکروتکتونيکي و وجود درزه و شکافها ارزيابي شوند ۲٫ قطعات سنگ مورد نظر بايد قابليت برش و سايش و مقاومت در جهات مختلف با در نظر گرفتن تجربه کارگر سنگبر را داشته باشند ۳٫ مشاوره با استاد کارسنگ ۴٫ بررسي سطح صيقلي سنگ از نظر زيبايي و قيمتگذاري و بازاريابي ۵٫ شرايط فني برش ۶٫ انجام آناليز کانيشناسي بهروش اشعهمجهول (x-Ray) در چند نمونه بارز Typical جهت بررسي حضور کانيهاي رسي و کوارتز در سنگهاي آهکي ۷٫ تهيه چند مقطع نازک از نمونههاي ضايعات جهت بررسي تاثير پديده آلتراسيون در سنگ ۸٫ انجام محاسبات تعيين ذخيره دپوي باطله ضايعات سنگ ۹٫ ارائه طرحهاي بهرهبرداري و بررسي فني و اقتصادي۱۰٫ بحث بر روي بهرهبرداري ضايعات سنگهايي که در برابر قلياييها مقاومند مانند آهک متراکم، دولوميت، مرمر، منيزيت و ماسه سنگهاي آهکي.

به دليل دوام زياد، قيمت ارزان و زيبايي اين سنگها، مصرفشان در دنيا از اهميت بالايي برخوردار است ولي در ايران به اين مسئله توجه کافي نميشود. ۱٫ آب: با توجه به پردازش ضايعات، دوغاب و خرده برشها اهميت آن خيلي زياد شده است که اين امر، بهويژه در کارخانههاي فرآوري آشکار است. برای این کار بهتر است برای سنگ پا کشیدن، پاها را به مدت 15 دقیقه در آب نمک گرم نگهداری کرده و سپس به انجام این کار بپردازید. بنابراین وزن نهایی آن ۳۱٫۰۶ قیراط ( ۶٫۲۱۲ گرم ) بوده و برآورد می شود که ارزش آن ۸۰ میلیون دلار آمریکا باشد.

همچنين در معدن سنگ تراورتن دينگه کهريز همدان در مسير همدان ـ ملاير بلوکهاي کوچکتر و با وزن حدود ۷ تن کمتر جزو ضايعات محسوب ميشود و از مواد باطله براي توليد سنگهاي آنتيک و لقمه استفاده ميشود. ۳٫ وزن سنگهاي آنتيک نسبت به سنگهاي طبيعي کمتر است به همين دليل در صنعت ساختمان از مطلوبيت بيشتري برخوردارند. ۸٫ سنگهاي طبيعي بهعلت وجود رگه و برش در حمل و نقل حدود ۱۵ درصد پرت دارند ولي سنگهاي آنتيک طوري به هم فيکسميشوند که تا هنگام نصب هيچگونه آسيبي نميبينند. ۳٫ معمولا پلاکهايي که در کارخانههاي سنگبري، استفاده يا توليد ميشوند بهعلت عدم دقت در حمل غالبا باعث ايجاد شکستگي در لبهها، ترکها و يا خراش در سطح ساب خورده ميشود و باعث ايجاد ضايعات ميشود.

دیدگاهتان را بنویسید