مسجد جامع ابرکوه – نمایش محتوای تولیدات ویژه – صدا و سیمای یزد

یکی از اهداف کشورهای غرب در خصوصی ساختن معادن تصدیها و شرکتهای دولتی دریک کشور سهل ساختن معامله خرید و فروش است. در حقیقت “خصوصی سازی معادن” یکی ازساخت و بافت کشورهای پیشرفته صنعتی ویا سرمایه داری است که با کنار آمدن با اراکین دولتی نخست معادن را از ملکیت عامه جدا نموده وسپس در صلاحیت خود قرار میدهند. مطابق به ارشادات واحکام اسلامی دارائیهای عامه امانتی است در نزد دولت که آنر حفاظت نماید، دست درازی به این داراییها، فروش وصدورآنها ازکشورازصلاحیت دولتهای بیرونی بخصوص توسط شرکتهای خارجی بکلی ممنوع است.

در طول صد سال اخیر دولتهای افغانستان درجنب اینکه خودرا تقویه میکرد. ما امنیت میخواهم پس از امنیت ما قدرت این داریم که اقتصاد خودرا اداره کنیم. قرار است یک شرکت امنیتی ایران امنیت این معادن را گرفته و قرار داد این معدن با دولت ایران به امضا رسانیده شود. درقانون اساسی به صراحت توضیح داده شده است که دولتها حق فروش خصوصیسازی داراییهای عامه راندارند ازیکسو، فروش وصدور مواد خام منرالی ازکشور، جامعه امروز وفردای مارا به فقر و گدایی مواجه میسازد، ازجانب دیگر ملت ودانشمندان افغانستان مصلحت نمیدهند تا معادن صدها نسل ما توسط یک نسل دراختیار متشبثین خصوصی قرار گیرد.

کشورهای پیشرفته صنعتی وسرمایه داری جهان دارای فابریکههای بزرگ تولیدی اند که نیاز به مواد خام دارند. اما در نزدیکی این معدن در ساحه ۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع سنگهای معدنی پارچهای جغله مانند وجود دارند که به اساس آن میتواند دخایر معدن مذکور به اندازه قابل ملاحظه افزایش یابد. کمیت آهن در سنگهای معدنی ۴۸-۶۲٬۹ در صد، اکساید تنتالیم۰٬۱ در صد، ۰٬۵ در صد، مگنیزیم ۳٬۱ در صد، باریم ۱٬۵ در صد، فاسفورس پینتا اکساید(P2O5) 0 ۲۸ در صد، کوبالت ۰٬۱۹ در صد، سلفر۰٬۰۳ – ۲٬۹۲ در صد میباشد. برای ساخت ذوب آهن از چند معدن ذغال سنگ در شمال بامیان مثل معدن ذغال سنگ دره صوف و یکاولنگ میتوان نام برد.

به گفته وزارت معادن و پطرولیم، در معدن سیاه دره یکاولنگ عناصر کیمیاویی وجود دارند که در ساخت فولاد با کیفیت از آن استفاده شده میتواند. افرادی که تحت عمل جراحی باز قرار می گیرند به مدت طولانی تری در بیمارستان و زمان بهبودی نیاز دارند. برای مدت طولانی مردم به توپاز به عنوان سنگ قیمتی زرد رنگ می نگریستند اما با شروع مطالعات اختصاصی در مورد توپاز دانشمندان متوجه شدند که توپاز به رنگ های قرمز، آبی و حتی چند رنگ دیگر نیز قابل مشاهده است معادن این سنگ در کشورهای سریلانکا، برزیل، مکزیک، آمریکا، برمه، استرالیا، ژاپن، روسیه، ایرلند شمالی و حتی در کشور خودمان نیز وجود دارد.

رنگ موزانایت همانند الماس می تواند در محدوده های مخصوص به خود قرار بگیرند و در یک مقیاس مشابه ای درجه بندی می شوند. کی ضمانت میکند که مستخرجین درست کنترول میشود آیا دولت افغانستان توانائی این را دارد که یک طیاره آمریکائی ر توقف دهد. البته روکش رودیوم به مرور زمان از بین میرود و طلای موردنظر رنگ خود را از دست میدهد که باید دوباره تکرار شود. در 256ق/870م یعقوب لیث به شرق خراسان تاخت و با پیروزیهایی که در هندوکش به دست آورد، دره یی پنجشیر و کانهای نقره یی آن به قلمرو او افزوده شد(بازورث، 111). پنجشیر در دوره یی صفاریان یکی از مراکز ضرب سکه یی این دولت بود(لسترنج، 350). نخستین سکههای صفاریان به فرمان یعقوب در 259-261ق در پنجشیر ضرب شد، ولی پس از بازگشت او از نواحی شرقی خراسان، این سرزمین بار دیگر به تصرف ابوداوودیان درآمد(بازروث، همانجا).

معدن آهن سیاه دره بعد از معدن آهن حاجیگک دومین معدن بزرگ آهن در کشور به حساب میآید. در ترکیب سنگ آهن معدن سیاه دره ۶۲ در صد آهن وجود دارد، و تخمین زده میشود که ساحه اصلی این معدن ۳۰ کیلومتر را در بر میگیرد. این معدن در ولایت بامیان موقعیت دارد، در ساحه معدن پنج جسم معدنی به ضخامت ۱۰-۲۰۰ متر، طول ۳۰۰-۱۳۰۰ متر تثبیت گردیده است. علل ایجاد سنگ های کلیوی متعددند که در عادی ترین حالت، ادرار غلیظ شده امکان کریستالی شدن و چسبیدن مواد معدنی به یکدیگر را فراهم می سازد. طی سال ۲۰۱۶ دولت هند به نسبت نزدیک شدن دولت افغانستان با پاکستان قرار داد مس عین را فسخ نمود.

قراراست دولت هند مبلغ چهارده میلیارد دالر را در معدن حاجیگک سرمایهگذاری کند. فلسفه حصوصی سازی افغانستان همانا آب را ندیده موزه را از پای کشیدن است. محمدعیسی عبدی ۴۵ سال دارد و این حرفه را از پدرش به یادگار گرفته و الان بیش از ۳۰ سال است پیشه پدری را میراثداری میکند، نانآور چند سر عائله است، میگوید در روزهایی که هوا مساعد باشد و توان یاری کند ۱۰۰ تا ۱۵۰ عدد سنگ پا درست میکند و هر چند روز یک بار، خریدار دسترنج تلاش نفسگیرش را خریداری میکند.

طبق اظهارات پروفیسوردوکتورعبداسلام “ظفری استاد در پولیتخنیک کابل شماری درکنفرانس ۲۲/۷/۱۳۸۶ بینالمللی دانشگاه پولیتخنیک کابل نماینده گان انگستان، جرمنی، جمهوری چک اعتراف نمودند وگفتند «هرسال بیش از۱۰۰-۱۲۰ نمایندهٔ کشورهای پیشرفته (کمیته ۳۰۰ یا گروپ بیلدر بیرگ) نیازمند جهان، درلندن یا نیویارک گردهم میآیند و دربارهٔ مواد خام مورد نیازخویش به مشوره مینشینند، همان بود که چند سال قبل درآسیا (افغانستان) ودرافریقا (کانگو) درامریکای جنوبی (بولوی) رابرگزیدند». خریدن مواد خام از کشور چون افغانستان جنگ زده برای شان سهل وخیلیها ارزان تمام میشود درین صورت تلاش شان بیهوده نیست.

طور مجموعی افغانستان دارای یک یا چندین معادن گاز طبیعی، نفت، زغال سنگ، آهن، مس، سلفر، طلا، نقره سرب جست قلعی، نمک، کروم، نیکل، بارایت، مگنیزم، فلور، سنگ لاجورد، یاقوت، آلومنیوم، شاه مقصود زمرد یاقوت، لعل اکومارین ، زبرجد، فیروزه، بیروچ ، کوارتز ، کورندوم، امیتس توپاز گانزیت ، تورمالین ، بریل ، توپاز ، عقیق ، گارنیت سیاه، سنگ (شبق)، کهربا مارگنیت، سپایر، بوکسیت، تنگستن، پگماتیت لیتیم، بریلیم ، تانتالیوم ، نبیوم ، یورانیم سزیم ، روبیدیم، مولبیدیم، مواد خام سمنت، ابرک، سنگ مرمر، سنگ سلیت، سنگ تعمیرات، سنگ گچ، سنگ چونه ، گوگرد ، سنگ ازبست وغیره میباشد که تا هنوز کشف نشده است.

برای تهیه چای از برگ های ریحان تازه یا خشک استفاده کنید و روزانه چندین فنجان بنوشید. ماده غلیظی که می تواند حاوی سنگ های ریز کلسترولی، همین طور سنگریزه های کریستالی از صفرا باشد. کمی بعد فرمی فرضیه ای را ارائه کرد که شکافت اورانیوم میتواند باعث تولید مقادیر کافی نوترون جهت انجام واکنش شکافت شود. این کشور دارای معادن جامد مایع وگازی اند میتواند تا نسلها هرنوع ضرورت مارا پوره کند.

دیدگاهتان را بنویسید