هر آنچه که باید درباره سنگ کلیه بدانیم – دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

پزشک بتدریج اقداماتی انجام خواهد داد تا سنگ بالاخره خارج بشود؛ البته در گذشته که پزشکی کمتر پیشرفت داشت تنها راه رهایی و خلاصی از سنگها انجام جراحی بود. تعداد نفراتی که در این حمله شرکت داشتند چیزی حدود بیست هزار سرباز شوروی و پنج تا شش هزار سرباز دولتی بود. پیش از این حمله احمدشاه مسعود شبکهٔ منظمی از گروههای چریکی به نام «گروپهای متحرک» را سازماندهی نموده و به کار استخباراتی در درون رژیم دست زده بود.

با این کار پوست سخت نرم تر می شود. از نظر رنگ، یاقوت کبود واقعی آبی تیره است و وقتی آن را زیر نور حرکت میدهید نباید نور دیگری منعکس کند و دقیقا باید همان نور اصلی را منعکس کند.یاقوت های کبود تقلبی معمولا از نمونه اصلی روشن تر و درخشان تر هستند. کپسول Rowatinex همچنین ممکن است عوارض جانبی که در اینجا ذکر نشده است را ایجاد کند. حمله هشتم پنج ماه بعد از حملهٔ هفتم آغاز شد که پیگیری حملهٔ هفتم و بیشتر شامل حملات هوایی و استفاده از نیروی هوایی میشد. سنگ توپاز سوئیسی اصل ، به عنوان سنگ ماه تولد آبان شهرت یافته است.

الماس شاه در سال 1928 میلادی از طرف فتحعلی شاه به عنوان خون بهای گریبایدوف (سفیر صاحب اختیار روسیه تزاری در ایران) به تزار نیکلای اول هدیه شد. بسیاری از جغرافینویسان سدههای نخستین اسلامی و پس از آن، از پنجشیر به عنوان یکی از شهرهای خراسان آن روزگار یاد کردهاند. ارتش شوروی با همکاری ارتش جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان جمعاً ۹ حملهٔ بزرگ را به دره پنجشیر در طول دوران اشغال افغانستان سازمان دادند که منجر به خسارات زیاد به منطقه و اهالی پنجشیر، نیروی رزمی ارتش سرخ و ارتش جمهوری دموکراتیک افغانستان گردید. تصویر شماره 4: این محصول نگین سرامیکی چینی می باشد که بوسیله دستگاه تراش داده می شود و جنس آن کاملا سرامیکی و شکننده می باشد و هیچ ارتباطی با مهره مار ندارد.

سنگ مالون نوع سنگی است که کاملا تراش خورده هستند و بعد از استخراج آنها را به وسیله پتک به اشکال منظم در می آوردند. در منطقهٔ «نولیچ» که ارتش سرخ مورد حمله قرار گرفته بود، سربازان روس کهنسالان، زنان و کودکان را در خانه یکجا نموده خانه را به آتش کشیدند. در این عملیات گسترده که بعد از پایان آتش بست صورت گرفت حدود بیست هزار سرباز ارتش افغانستان و ارتش شوروی شرکت داشتهاست.

اصطخری نوشتهاست که نقرههای پنجشیر به شهر اندرابه (اندرآب) برده میشد و در آنجا از آن سکه میزدند. در سال ۲۵۶ قمری و ۸۷۰ میلادی یعقوب لیث به شرق خراسان تاخت و با پیروزیهایی که در هندوکش به دست آورد، درهٔ پنجشیر و کانهای نقرهٔ آن به قلمرو او افزوده شد. در صورتی که از روش لاپاروسکوپی استفاده شده باشد، در اغلب موارد نیازی به ماندن بیمار در بیمارستان نیست و او میتواند خیلی آرام با یک وسیله نقلیه به خانه برود. در صورتی که وضعیت عفونت کلیه وخیم تر شود و به مجرای ادراری گسترش یابد، اغلب احساس خواهید کرد به دفع فوری ادرار نیاز دارید.

اما این بار با ارتشی جنگنده تر باتعرض ۲۱ آوریل خود به پنجشیر، به صورتی یک جانبه، گام جدیدی در تشدید جنگ برمیدارند. شروع حمله روز ۲۱ آوریل بود: واحدهای چترباز به کمک هلیکوپتر بر خط الرأس بلندیها پیاده میشوند و همزمان یک ستون زرهی به بالای درههای ولسوالی اندراب و پنجشیر روی مینهد. بر خلاف حملات قبلی این بار ارتش سرخ از تاکتیک جنگ کلاسیک که ترکیبی از حملهٔ زمینی و هوایی و توپخانه بود استفاده نکرده بلکه با حدود ۶۰۰ پرواز هلیکوپتر بهطور ناگهانی در داخل پنجشیر نیرو پیاده نمودند. واحدهایی حدود پانصد نفره هر روز صبح با هلیکوپتر و بدون حمایت زره پوشها دراطراف یک روستا پیاده میشوند، روستا را بازرسی و مجاهدین را – که شورویها اسامی آنها را دارند – بازداشت میکنند و قبل از فرارسیدن شب، عقبنشینی میکنند.

دونالد آر. هیل در پژوهشی در مورد استخراج معدن در دوره اسلامی میگوید معادن اصلی نقره در استانهای اسلامی شرقی قرار داشتند و برجستهترین آنها معادن هندوکش در شهرهای پنجشیر و جاریانه (Jarynana) واقع بود که هر دو در همسایگی بلخ بودند. سلسله جنگهایی که در دهه ۱۹۹۰ میلادی و بعد از فروپاشی شوروی، به روی کار آمدن طالبان ختم میشود. در طول یک هفته نبرد ارتش سرخ فقط ۲۵ کیلومتر در داخل دره پیش روی مینماید. به همین منظور در منطقهٔ فراج ۴۰ تن از اهالی را قتلعام کردند و در «غجی» ۳۲ تن را که اکثراً زنان و کودکان بودند قتلعام نمودند که اجسادشان تا یک هفته در منطقه باقیمانده بود.

حمله ششم شش هفته رقم خورد. برخی بر این باورند که اسکندر مقدونی، در محل پیوستگی رودهای پنجشیر و غوربند، شهری بهنام اسکندریه ساخت تا پایگاهی برای حمله سپاهیاناش به کوهستانیها باشد. سنگ های تراورتن در اروپا و امریکا در کف برخی از فضاها نیز مورد استفاده قرار میگیرد و این سنگ به دلیل اینکه ساختار نرمی دارد ، برای افرادی که به دنبال سنگ های ساختمانی با ضخامت ۱ سانتیمتر و یا ۱.۵ هستند مناسب میباشد. تقریباً نیمی از افرادی که یکی از آنها را دارند، در عرض 7 سال به دیگری مبتلا می شوند، اگر برای جلوگیری از آن مراقبت نکنند.

او در توضیح آگهی اش گفته که روی تمام سنگ الماسها آزمایشات خانگی انجام داده و سختی آنها ده است. در حمله سوم، ارتش سرخ از ۱۶۰ عراده جنگی ده هزار پیادهنظام استفاده نمود. برای همین یک روز قبل از آغاز حمله احمدشاه مسعود دستور تخلیه دره از تمام سکنه را صادر نمود. روغن کرچک یکی از موثرترین داروهای خانگی برای سنگ های صفراوی است. پنجشیر در دورهٔ صفاریان یکی از مراکز ضرب سکهٔ این دولت بود. پنجشیر معدن زغالسنگ خوبی نیز دارد که با سرمایهگذاری اندک میتواند مورد بهرهبرداری قرار گرفته و در تقویت اقتصاد روستایی و ملی ممد واقع گردد.

سختی جنس این سنگ باعث شده بود که برای استفاده در انواع سلاحها و ابزارها یک سنگ ایدهآل در نظر گرفته شود. براي مصارف دارويي كشاورزي معمولا تالك مورد نياز سخت و محكم نيست و فقط خاصيت ساييدگي تالك بايد حداقل باشد تا باعث خوردگي و فرسودگي ماشيني كه اين حشرهكشها را در بر دارد، نشود. علاوه بر این، پوست مرده می تواند آلودگی ها و ناخالصی ها را به دام بیاندازد و احتمال عفونت های پوستی و سایر بیماری ها را افزایش دهد. حذف رشد غده باعث توقف تشکیل سنگ کلیه میشود یا ممکن است پزشک شما درمان بیماری را توصیه کند که باعث تولید بیش از حد هورمون غده پاراتیروئید میشود.

زمانی که سنگ کلیه ایجاد شود، ممکن است در هر قسمت از دستگاه ادراری از کلیه تا مثانه تاثیر بگذارد و جزء بیماری های کلیه و مجاری ادراری یا اورولوژی حساب میشود. در هر سه مورد، استراتژی مسعود عبارت است از عقبنشینی به درههای مجاور و پراکندهساختن شورویها، سپس باز پس گرفتن مواضع از دست رفته یکی پس از دیگری، به ویژه هنگامی که این مواضع به ارتش دولتی واگذار شد.

نیروهای احمدشاه مسعود با تصرف پشغور حدود ۶۰۰ نفر از نیروهای دولتی را به اسارت درآوردند، که اکثر آن اسرا در اثر حملهٔ نیروهای ارتش سرخ جان باختند. دقیقاً بازگشت به وضعیت پاییز سال ۱۹۸۲، شب قبل از انعقاد قرار دارد متارکهٔ جنگ، ضمن آن که تلفات سنگینی هم متحمل شده بودند. اما شورویها در حمله به درههای مجاور، جایی که گروههای متحرک مسعود عقبنشینی کردهاند، با شکست مواجه میشوند. ضربات شدید هوایی، دیسانت از طریق هوا، حمله زرهی از طریق زمین شاخصهای عمده عملیات را تشکیل میدادند. ستونهای زرهی بدون هیچ مشکلی به روستای بنودر اندراب و آستانه در پنجشیر دست مییابند.

سپس واحدهای زرهی جای آنها را میگیرند. نخست راههای ارتباطی را قطع میکنند و سپس راههای عقبنشینی را، و آن گاه به قلب حریف حمله میبرند و سرانجام او را به درههای مجاور میرانند تا مجبور شود یا در محل بجنگد یا در ضمن عقبنشینی با واحدهای سنگین شوروی که در درهها و پیرامون منطقه مستقر شده رو برو شود. این سه مرحله، بر زیربنای واحد قرار دارد: سهم اعظم عملیات بر عهدهٔ واحدهای هوابرد است که غالباً چتر بازهایی هستند که در عمق جبهه و بر خط الرأس بلندیها، روستاها و نقاط عبور، پیاده میشوند. فیروزه یکی از انواع سنگهای قیمتی و ارزشمند می باشد که به رنگ های آبی آسمانی از معدن استخراج می شود و بیشتر انواع سنگ انگشتر از آن به دست میآید.

شاه مقصود، یک سنگ قیمتی و زینتی محسوب شده و انواع با کیفیت و اعلای آن نادر و کمیاب هست. مصرف همزمان مواد غذایی غنی از کلسیم (مانند شیر و پنیر) و مواد غذایی حاوی اگزالات، به بدن کمک می کند تا بهتر با اگزالات مقابله کند. در ژوئن ۱۹۸۶، مسعود موفق شد پایگاه دولتی پشغور در پنجشیر را تصرف کند. نخستین سکههای صفاریان به فرمان یعقوب در ۲۵۹-۲۶۱ق در پنجشیر ضرب شد، ولی پس از بازگشت او از نواحی شرقی خراسان، این سرزمین بار دیگر به تصرف ابوداوودیان درآمد.

در دورهٔ اسلامی، پنجشیر، چندی در دست سلسلهٔ بنیبانیجور یا ابوداوودیان (حک ۲۳۲-۳۷۲ق/۸۴۷-۹۸۲م) طخارستان بود و سکههایی که از سوی آنها در پنجشیر ضرب شده، شناخته شدهاست. این معدن، در قسمت غربی زیارتگاه امام زاده شاه مقصود که از نسل امام کاظم (ع) میباشد قرار دارد. ترک در پاشنه پا موجب میشود پوست این قسمت ضخیم شود. تمام جمعیت بیش از یک صد هزاری پنجشیر داوطلبانه دره را به سوی شهرهای مختلف افغانستان و عمدتاً کابل ترک نمودند. کانهای نقره پنجشیر از دیرباز مشهور بودهاست و برخی از جغرافینویسان سدهٔ ۴ق از آن یاد کردهاند. در افغانستان معدن که که نسبت به دیگر عناصر زیاده وجود دارندعبارتند از معدن آهن حاجیگک دارای ۱٫۸ملیارد تن آهن، معادن طلا در چهار منطقه یعنی معدن طلا زرکشان غزنی، معدن طلا بدخشـان، معدن طلا خاک ریز قندهار، معدن طلا تخار، معادن کرومیت در حصارک لوگرو و در لسوالی زنه خوان غزنی وغیره مناطق، معادن ذغال سنگ در یازده محل از جمله ۵ معدن آن قابل استخراج میباشد، معدن لاجوردبدخشان دارای ۱۳۰۰تن لاجورد در سرسنگ بدخشان، معدن مس عینک لوگردارای ذخایر آهن ۱۱٫۳ میلون تن، ذخایر نفت وگاز شمال ۱٫۸ ملیار مترمکعب و ذخایر نفت و گاز هرات هلمند کتواز، معادن سرب و روی در هشت محل و معادن مرمر «سفید و رنگه» میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید