همه چیز در مورد تکثیر ماهی اسکار و پرورش نوزادان – پت زیپ

بهعلاوه، پس از مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند ماهی سالمون، سرعت سوختوساز بدن بیش از زمانی که مواد غذایی دیگری را مصرف میکنید، افزایش مییابد.پژوهشها نشان میدهند که چربیهای امگا۳ موجود در ماهی سالمون و سایر ماهیهای چرب موجب کاهش وزن میشوند و چربی شکمی را در افراد دارای اضافه وزن کاهش میدهند. هجوم و حمله قارچها به تخمها باعث فساد آنها می شود داروی متیلن آبی علاوه بر جلوگیری از هجوم و حمله قارچها رشد باکتریهای مضر را هم کنترل و بحالت ثابت و فیکسه نگه می دارد و آسیبی به تخمها وارد نمی شود. اما تولید مقدار آرتمیایی که ماهی ها برای رشد واقعی خود پس از آن که وارد مرحله ۲ سانتی متری شدند به آن نیاز دارند.

به عنوان عضوی از خانواده کاروتنوئید آنتی اکسیدان ها، آستاگزانتین به سالمون رنگدانه قرمز می دهد. اگر غذای مناسب در اختیار آنها قرار داده شود به سرعت رشد خواهند نمود و هر روز قوی تر گشته و بهتر میتوانند از خود مراقبت نمایند، اما اگر غذای مناسب در دسترس آنها قرار نگیرد به سرعت خواهند مرد. برخی از این نوزادها تقریبا در بدو تولد تلف می شوند، برخی چند روز زنده مانده و سپس خواهند مرد. یک عدد ماهی اسکار نیاز به آکواریومی با حجم ۱۰۰ لیتر آب دارد که باید حداقل یک مرتبه در طول روز سیر شود.

همچنین به دریاچه های بزرگ شمال آمریکا هم معرفی شده اند. همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم این نوع ماهی ارزش غذایی بالایی دارد که درادامه به معرفی چند مورد آن میپردازیم. امروزه میتوان هر دو ماهی قزلآلا و سالمون را در اکوسیستمهای آب شیرین و دریایی در سراسر جهان یافت و هر دو نوع ماهی در بین ماهیگیران تفریحی و تجاری محبوب هستند. گونهی وحشی و دریایی آن پوست محکمتری دارد، خوشمزه تر و در عین حال گرانتر است. که هر چه بچه ماهیها بزرگتر می شوند کج بودن دهانشان مشخص تر می شود که در حال حاضر این عارضه را بعنوان سکته کردن ماهی می دانند.

ماهی اسکات تقریبا هر چیزی که سر راهش قرار بگیرد را میخورد و اصلا در غذا خوردن وسواس ندارد . نام علمی این ماهی ASTRONATUS OCELLATUS است و در آبهای شیرین زندگی میکند و بومی رودخانههای چین و تایوان است . مقدار نوزادان میگو را باید به حساب بریزید زیرا اگر اضافه تر وارد آکواریوم لاروها بریزید، بعد از چند ساعت نوزادان میگو در آب شیرین می میرند و در آب تجزیه می شوند و باعث آلودگی و فساد آب می شوند و در نتیجه این آلودگی ها به لاروها اثر می کند و باعث تلفات آنها خواهد شد.

ماهی آنجل یا فرشته ماهی تقریبا جزو زیباترینها و پرطرفدارترین گونه اب شیرین محسوب میشود و نگهداری از انها کنار ماهیان صلح جو امکانپذیر و لذت بخش است. در ضمن بعضی از مولدین در صورتی که سنگ تخمگذاری،در آکواریوم تخمریزی باقی بماند از تخمها مراقبت میکنند. حال باید کلیه تجهیزات شستشو و ضدعفونی شده و آکواریوم را در محل مناسب مستقر نمود. در حالیکه اگر در اوایل زندگی لاروها و در دوران بچه ماهی کلیه نکات گفته شده را رعایت کنید قطعا چنین عوارضی برای ماهیها بوجود نخواهد آمد.

هر چه سطح وسیعتری برای تعداد کمتری لارو اسکار در نظر بگیرید درصد خطاهای شما کمتر بروز حوادث دارد. دقت کنید همیشه برای اسکارها باید فضای کافی در نظر بگیرید تا آنها با نشاط و سرحال باشند و خیلی سریع و زود رشد کنند. برای حفظ آرامش، یک نر مجرد (یا یک جفت نر و ماده) را در آکواریوم خود قرار دهید. یکی دیگر از ماهی های خارق العاده ای که در آکواریوم قابل نگهداری می باشند، ماهی های آنجل سنگاپوری یا همان آنجل مونو ها هستند. هوادهی تخمها سبب میگردد که آب بروی تخم ها جریان داشته باشد و با این کار هم به آنها اکسیژن رسانی می شود و هم از ته نشین شدن رسوبات بر روی آنها جلوگیری به عمل می آید.

در مواقعی که شرایط آکواریوم تخمها وضعیت خوبی ندارد بسیار عمل مفیدی است که نتیجه باروری و باز شدن تخمها را بالا می برد. در اینصورت معمولا سه روز که بگذرد تخمها می ترکد و شروع به باز شدن می شود. باید دقت کنید آنها را ضعیف یا بیمار نکنید که در اینصورت مدتی تخم نخواهند ریخت. بنابراین بعد از مدتی اکثر بچه اسکارها چشم نخواهد داشت و کور شده اند. ۴۰ باشد این مولدین در این آکواریوم تا پایان تخمریزی به صورت جفت باقی میمانند تا مدتی که به وظیفه خود، که همان تخمریزی است نیازی به جدا کردن آنها نمیباشد.

البته اهمیتی هم ندارد زیرا آنچه در حیات وحش رخ میدهد، با آنچه در آکواریوم به وقوع می پیوندد، بسیار تفاوت دارد. دکور بندی اکواریوم میتواند ساده تا تجملی با سنگ های رودخانه ای بزرگ و دکورهای مصنوعی باشد، توصیه من این است که کمتر از گیاهان تزئینی یا دکورهایی سبک در اکواریوم اسکارها استفاده کنید زیرا در هنگام جابجا کردن سنگ ها یا بازی با درختان انها را جابجا میکنند. در تکثیر اسکار ، حتی جفت هایی که از نسل های متعدد نوزادان با موفقیت نگهداری کرده اند دیده شده که گاهی نسبت به کشتن نوزادان اقدام نموده اند و این بستگی به شانس شما دارد.

اسکارها به ابی شفاف و تمیز با اکسیژن بالا نیاز دارند، گاهی دیده میشود اسکارها در اب کثیف غذا نمیخورند بنابراین اب تمیز و شفاف برای انها حیاتی است. که اگر کمبود اکسیژن در آکواریوم لاروها را سریعا تأمین نکنید. به هرحال زمانی که آنجل های بالغ شروع به بوسیدن همدیگر میکنند و نسبت به بقیه ماهیها تهاجمی میشوند و گوشهای از آکواریوم را در اختیار خود میگیرند شما میتوانید تشخیص دهید که ماهیان آنجل شما باهم جفت شدهاند. برای این کار معمولا تعداد زیادی در حدود 15 عدد از ماهیان نوجوان را در کنار هم نگهداری میکنند به این امید که بر پایه احتمالات ریاضی دست کم یک جفت در میان ماهیان وجود خواهد داشت.

این طول کم و بیش وقتی حاصل می شود که سن ماهی برابر یک سال و نیم باشد؛ البته ممکن است اختصاص دادن همه فضای آکواریوم به مدت یک سال و نیم به این کار برای افرادی که میخواهند پرورش دهندگان آینده اسکار باشند عملی باشد اما بیشتر علاقمندان به ماهیان آکواریومی مایل نیستند که این مدت طولانی را صبر کنند، در نتیجه آنها باید برای تعیین جنسیت اسکارهای بزرگ که در اندازه تولیدمثل هستند از شیوه های دیگری استفاده نمایند. بنابراین حتما باید از سلامت ماهیهای رودخانه ایی اطمینان حاصل کنید. پس از اینکه تخم ریزی به پایان برسد و همه تخم ها بارور شدند معمولا والدین به پاسداری و مراقبت از آنها خواهند پرداخت.

در طبیعت معمولا بیش از 97 درصد از نوزادان پیش از آنکه به طول 2 سانتیمتر برسند تلف می شوند؛ و درصد قابل توجهی از ماهیها باقی مانده هم پیش از آنکه به بلوغ برسند از میان میروند. ماهی قزلآلا معمولا در جویبارهای زلال و خنک با ۱۰ الی ۱۶ درجه سانتیگراد و دریاچهها یافت میشود. اسحاقی افزود: ماهیان آزاد همه ساله برای تخم ریزی وارد رودخانه چشمه کیله تنکابن میشوند و کارشناسان شیلات در صورت مشاهده این ماهیان، آن را صید و برای تکثیر به کلاردشت منتقل میکنند. • غذا: در رودخانه چشمهکیله تنکابن در دوران لاروی از زئوپلانکتون مثل لاروهای حشرات و پاروپایان، سپس از حشرات آبزی یکروزهها (Ephemeroptera)، بالموداران (Trichoptera) و دوبالان (Diptera)، ناجورپایان (Amphipoda) و خانواده گاماریده تغذیه مینماید.

ببینید که آیا آنها قادر به استفاده از این غذاها می باشند یا نه . اگر لکه های سفید بعد از 5 روز از درمان باقی بمانند، ممکن است که یک عفونت باکتریایی ثانویه به ضایعات باقی مانده از انگل حمله کرده باشد که در این صورت ماهی نیاز به آنتی بیوتیک دارد. بهترین راه علاج جابجایی بچه ماهی ها به مکان جدید و با آب سالم و تمیز و آماده است یا حداقل مقداری از آب آنها را باید تعویض نمائید و مقداری هم داروی متیلن آبی به آب اضافه کنید. آب ظرفی که تخم ها برای تخم گشایی به آن منتقل شده ادن باید از همان مخزنی که والدین در آن تخم ریزی نموده اند تامین شده باشد و محلول غلیظی از بلودومتیلن به آن افزوده گردد تا رنگش به آبی تیره تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید