6 خاصیت فوقالعاده ماست

گمان نکنید که با جوشاندن زیاد ماست شما الزاما غلیظ تر نمی شود. دقت داشته باشید که نمی توان از شیر پاستوریزه و گرمادیده ، سرشیر گرفت. روش ساده تر برای پی بردن به این نوع آلودگی استفاده از ماست دارای بادکردگی به عنوان مایه برای تلقیح نمونه شیر پاستوریزه یا استریل و سپس بررسی گازدار شدن آن می باشد. ذکر این نکته ضروری است که ماست چکیده، همچنان بسیاری از خواص ماست معمولی و عناصر غذایی و ویتامینهای موجود در ماست ساده را دارد و مصرف آن به ویژه برای کودکان، نوجوانان، افراد کم اشتها و لاغر و کسانی که مشکلات گوارشی نظیر عدم تحمل لاکتوز را دارند مفید بوده و توصیه میشود. ماست چکیده نسبت به سایر محصولات لبنی، مقدار لاکتوز کمتری را در خود جای داده است، بنابراین مصرف آن برای کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند، مفید است و این افراد میتوانند به جای شیر و سایر لبنیات، نیاز غذایی خود را با مصرف ماست چکیده تامین کنند. کلسیم موجود در ماست نیز ضمن باند شدن با ترکیبات صفراوی، رشد سلولهای طولی روده را کم میکند، طی برخی مطالعات دیده شده افرادی که روزانه بیش از 1200 میلیگرم کلسیم مصرف میکنند، 75 درصد احتمال ابتلای کمتری به سرطان روده داشتهاند.

مصرف زیاد کلسیم در برخی از مطالعات با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است، اما تحقیقات دیگر هیچ ارتباطی بین این دو نشان نداده اند. مصرف مرتب ماست، از طریق تولید آنزیم توسط باکتریها به کاهش این علائم در فرد کمک میکند، ضمن اینکه در ماست، لاکتوز به اسیدلاکتیک تبدیل شده است و این افراد بدون نگرانی میتوانند از آن استفاده کنند. از سوی دیگر این باکتریها با متصل شدن به اسیدهای صفراوی، احتمال وارد شد آن آسیب به سلولهای روده را کم میکنند و از تبدیل نیترات و نیتریت موجود در غذا به ترکیبات نیتروزآمین که سرطانزا هستند، جلوگیری به عمل میآورند. ماست یک ماده غذایی پروبیوتیک است، یعنی حاوی میکروبهای زنده مفیدی است که ماست وارد لوله گوارش میشوند و با جایگزینی در رودهها، این اندام را از وجود باکتریهای بیماریزا محافظت میکنند و به عمل تخمیر ادامه میدهند و با تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیره، به سلامت سلولهای روده کمک میکنند. لاکتوباکتریهای موجود در این ماده غذایی، رشد باکتری های مفید در روده را تحریک کرده و جمعیت اینگونه باکتریها بر باکتریهای بیماریزا که میتوانند به سلولهای روده آسیب برسانند، غالب میشوند. این محصول علاوه بر اینکه حاوی هیچ ماده اضافی به عنوان طعم دهنده و نگهدارنده نیست از شیر دام هایی تولید می شود که به صورت ارگانیک پرورش داده شده اند.

در این میان ، به گفته پزشکان ، استفاده از انواع لبنیات ، به ویژه نوشیدن شیر و دو مورد یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن مضرات مشکل اپیدمی است. تحقیقات محققان نشان داده مصرف ماست تاثیر به سزایی در درمان افسردگی و کاهش علایم آن داشته، پزشکان مصرف این ماده مفید را به افرادی که دچار افسردگی به ویژه افسردگی های فصلی نظیر افسردگی فصل پاییز میشوند، توصیه میکنند. چربی و کالری بیشتر: میزان چربی و کالری ماست چکیده به دلیل غلیظ شدن آن نسبت به ماست معمولی در واحد وزن بیشتر است، بنابراین مصرف مثلا 100 گرم از آن برای افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند و یا افراد مبتلا به بیماریهایی نظیر فشار خون بالا، چربی خون و بیماریهای قلبی بایستی با احتیاط همراه باشد. پنیر از بالا رفتن فشار خون و کلسترول پیشگیری می کند. ماست حاوی پتاسیم بالایی است که برای تنظیم فشار خون ضروری میباشد و به آرام شدن رگهای خونی و پیشگیری از انقباض که علت اصلی فشار خون است، کمک میکند. بادکردگی ماست می تواند چندین علت داشته باشد که سه مورد از آنها منشا میکروبی و یک مورد منشا غیرمیکروبی دارد.

آب ماست دارای کلسیم و ویتامینهای گروه B بوده و در عین حال پروتئین کمی دارد و میتواند در شرایط محدویت مصرف پروتئین، مانند بیماران کلیوی و یا در برخی مراحل نارسایی کبدی مورد استفاده قرار گیرد. ویتامینهای گروه ب و پروتئین موجود در ماست چکیده کمتر و چربی و کالری آن به دلیل غلیظتر شدن نسبت به ماست معمولی، در واحد وزن بیشتر است. پروتئین کمتر: با آبگیری ماست معمولی برای تهیه ماست چکیده، بخشی از پروتئینهای موجود در ماست نیز همراه با آب ماست خارج میشود و از ارزش غذایی ماست چکیده در واحد وزن کاسته میشود. مخصوصا زنان به دلیل بارداری و شیردهی در دوران جوانی و نیز قطع تولید استروژن در دوران یائسگی، بیشتر در معرض پوکی استخوان بوده و باید دقت کنند که روزانه 3 واحد لبنیات بخورند. در واقع ماست چکیده، غلیظ شده ماست معمولی است و به همین جهت ارزش غذایی و کالری آن در واحد مصرفی با ماست معمولی تفاوتهایی دارد. نکته قابل ذکر این است که آبکاری به روش PVD به دلیل کیفیت بالاتر کمی گرانتر از دو نوع آبکاری دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید